Slovensko zjistilo výskyt ptačí chřipky v malochovu na východě země

Slovensko zjistilo výskyt ptačí chřipky v malochovu na východě země. Veterináři oznámili, že v zasažené oblasti nařídili opatření proti šíření nákazy. V České republice už ptačí chřipka zasáhla i velkochovy. Ptačí chřipku H5N1 potvrdila slovenská laboratoř u vzorků ze soukromého chovu více než dvou desítek kusů drůbeže, z nich většina uhynula a dvě kachny byly utraceny. Veterináři uvedli, že drůbež v chovu ve vesnici Bzenov nedaleko Prešova se podle předběžného vyšetřování nakazila od volně žijícího ptactva.

Na Slovensku jde podle dostupných informací o první potvrzený výskyt ptačí chřipky od loňského jara, kdy nákaza zasáhla rovněž malochov. V ohnisku nynější nákazy a v jeho okolí nařídili veterináři různá opatření proti šíření ptačí chřipky. Zakázán tam je například přesun živé zabité drůbeže.
V Česku se loni objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750 000 nosnic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down