Slovenští zemědělci loni zvýšili zisk o více než třetinu

Slovenští zemědělci loni navzdory nižším dotacím zlepšili hospodaření a dosáhli nejvyššího zisku od roku 2014. Zaměstnanost v odvětví přitom opět klesla. Země také zaznamenala nejhorší výsledek zahraničního obchodu s potravinami a zemědělskými produkty za poslední roky. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo zemědělství.

Zisk sektoru se loni podle odhadu zvýšil o více než třetinu na 50,4 milionu eur (1,32 miliardy Kč), a to zejména kvůli nižším nákladům. Tržby farmářů navzdory poklesu cen jejich produktů stouply.

Slovenští zemědělci loni čerpali o pětinu méně dotací než v předchozím roce. Podle ministerstva to způsobila přísnější pravidla ohledně prokazování oprávněnosti použití peněz, což vedlo k tomu, že značná část dotací za minulý rok byla vyplacena až letos.

V zemědělství na pětimilionovém Slovensku loni pracovalo 50 100 osob. To bylo o 4,2 procenta méně než v roce 2015 a znamenalo to pokles i proti předchozímu období.

Lépe hospodařili slovenští výrobci potravin, nápojů a tabákových výrobků, kteří loni podle předběžných údajů zvýšili zisk před zdaněním o 18,5 procenta na 172,3 milionu eur (4,5 miliardy Kč).

Zemědělci i potravináři na Slovensku dlouhodobě upozorňují, že zastoupení domácích potravin na pultech obchodů klesá. Zároveň se zvyšuje negativní saldo zahraničního obchodu země s potravinami a zemědělskými produkty, které se loni prohloubilo o více než pětinu na 1,27 miliardy eur (33,2 miliardy Kč).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down