Sobotka a Merkelová odmítají zrušení protiruských sankcí, Zeman a Štěch je kritizují

Čas pro odvolání evropských sankcí proti Rusku zatím ještě nenastal, protože nebylo dosaženo potřebného pokroku v naplňování dohod z Minsku. Shodli se na tom český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová. Podle kancléřky se bezpečnostní situace na Ukrajině v poslední době zhoršuje. Zastáncem zrušení protiruských sankcí je prezident Miloš Zeman.

Politici o protiruských sankcích na bilaterální úrovni nejednali, na tiskové konferenci ale vyslovili shodný názor. Sobotka uvedl, že sankce jsou provázány s minskými dohodami. Pokud nebude dosaženo významného pokroku při plnění minských dohod, nemůže se hovořit o zmírnění sankcí, řekl.

Merkelová Sobotkův názor podpořila. Podle ní se Německo a Francie velmi snaží o naplnění dohody z Minsku. Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje. V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí, řekla kancléřka.

Předseda Senátu Milan Štěch předal německé kancléřce Angele Merkelové výzvu k ukončení protiruských sankcí Evropské unie. Novinářům to řekl po večeři v Lichtenštejnském paláci. Kancléřka podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce způsobují českým zemědělcům či průmyslu, seznámí. Po zrušení sankcí volá i prezident Miloš Zeman. Podle něj by se Česká republika měla připojit k zemím, které navrhují zrušit toto opatření.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down