02.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotřební daň 23,40 koruny za litr by zvedla cenu lahve vína o třetinu

Případné zavedení spotřební daně ve výši 23,40 koruny na litr tichého vína by vedlo ke zdražení běžné lahve vína v obchodech zhruba o třetinu. V tiskové zprávě to uvedl prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad. Vychází z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) ke konsolidaci veřejných financí. Zavedení spotřební daně by podle svazu vedlo ke ztrátě konkurenceschopnosti a propadu celého vinařského oboru. Pro zdanění tichého vína je Asociace malých a středních podniků (AMPS), která sdružuje mimo jiné majitele restaurací.

V ČR se v současnosti platí spotřební daň pouze z šumivých vín, a to ve výši 23,40 koruny za litr. Chlad upozornil na to, že ve většině zemí sousedících s ČR se na tichá vína neplatí. Zavedena je daň pouze v Polsku, které ale podle něj nelze považovat za vinařskou zemi, protože má pouze 300 hektarů vinic oproti 18 000 hektarů v ČR. Svaz zastupuje asi 1350 subjektů včetně fyzických a právnických osob nebo místních vinařských spolků. Spotřební daň odmítá rovněž Vinařská unie ČR, která sdružuje největší tuzemská vinařství včetně společností Bohemia Sekt nebo České vinařské závody. Důsledkem zavedení spotřební daně by podle Svazu vinařů byl propad celého oboru až o desítky procent a plocha vinic by mohla klesnout i pod 10 000 hektarů. "Logicky by tak kromě nevratného poškození 30 let budovaného oboru byl i nižší než předpokládaný výběr spotřební daně, nižší výběr ostatních daní a odvodů," řekl Chlad. Podle svazu by zavedení daně ve stejné výši, jako je nyní na šumivá vína, nebyli vinaři schopní promítnout do spotřebitelských cen. Po započtení nákladů na budování například daňových skladů by se výsledná cena běžného vína ze 100 Kč zvedla na 135 Kč. U přívlastkových vín by to vedlo k růstu ceny ze 150 Kč na 195 Kč. Podle Luboše Kastnera, který zastupuje gastronomii v Asociaci malých a středních podniků, nelze v současné době, kdy se diskutuje o možných změnách v DPH například u piva, opomíjet fakt, že právě tichá vína jsou od daně osvobozená. Proto asociace podporuje zavedení daně. Argumentuje mimo jiné tím, že 60 procent vín se do ČR dováží. Unie výrobců a dovozců lihovin ČR uvedla, že spotřební daň do státního rozpočtu loni přinesla 14,3 miliardy Kč, z toho 64 procent se vybralo na lihovinách. Tvrdý alkohol se ale podle ní podílí na spotřebě méně než z třetiny. Podle unie se šumivé víno na celkové částce vybrané ze spotřební daně podílelo loni ze čtyř procent a vybralo se 553 milionů Kč. Svaz vinařů upozorňuje na to, že pokud by se utlumilo vinařství, mohlo by se to projevit na turistickém ruchu například v Jihomoravském kraji. Vinařství podle svazu vytváří 30.000 pracovních míst v pěstování, výrobě a navázaných oborech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down