25.06.2019 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správci lesů kvůli kůrovcové kalamitě musí více opravovat cesty

Lesy města Olomouce kvůli likvidaci rozsáhlých polomů způsobených kůrovcovou kalamitou a vichřicemi musely za posledních šest let investovat tři desítky milionů korun do oprav lesních cest a mostků. Komunikace v kalamitou zasažených smrkových lesích totiž ničí mnohem častější jízdy s vytěženým dřevem naloženým na nákladních soupravách i těžká těžební technika. Novinářům to sdělil ředitel Lesů města Olomouce David Janásek.

"Vzhledem ke kalamitní situaci musíme cesty více udržovat, protože frekvence pojezdů a odvozů dřevní hmoty při zvýšených objemech těžby je několikanásobně vyšší. Navíc jezdíme i v zimě či na jaře, kdy je podloží podmáčené a cesty neskutečně trpí," uvedl Janásek. Na území lesů, o které se stará společnost Lesy města Olomouce, je zhruba 90 kilometrů cest sloužících k odvozu dřeva. Kvůli kůrovcové kalamitě a častým vichřicím v posledních letech v lesích severně od Olomouce padly k zemi desítky tisíc stromů, které se postupně odvážejí. Roční těžba v městských lesích tři roky po sobě šestinásobně převyšuje původní hodnoty. "Odvozní souprava naložená dřevem váží 50 tun. Pokud tady projede denně deset až 15 odvozních souprav, tak cesta dostává hodně zabrat. Naším cílem je udržet lesní komunikace nejen ve sjízdném stavu, ale také ve stavu, aby vydržely ještě po dobu deseti či dvaceti let fungovat," uvedl Janásek.
Lesy města Olomouce od roku 2013 do oprav lesních cest a mostních objektů investovaly 30 milionů korun, z toho na komunikace připadlo 17 milionů. Na opravy získala společnost dotace jedenáct milionů korun. V Olomouckém kraji v posledních letech padlo za oběť kůrovci, suchu a vichřicím několik stovek tisíc stromů. Obnova zdevastovaných lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny měnící ráz krajiny, potrvá mnoho let a bude stát až stovky milionů korun. Kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.
Například u Dalova na Olomoucku postupně vznikla holina o rozloze několika desítek hektarů. "Ze zákona máme povinnost holiny do dvou let zalesnit, což se nám zatím daří," podotkl Janásek. V okolí Dalova je hlavní sazenicí buk doplněný dubem, modřínem, smrkem, jedlí či olší. Před kůrovcovou kalamitou bylo podle olomouckého primátora Mirka Žbánka v městských lesích ročně zalesňováno 20 až 30 hektarů holin. "Pro letošní rok máme na jaře zalesněno 130 hektarů a na podzim to bude dalších 80 hektarů, takže náklady rostou astronomicky. Jsou to desítky milionů korun, které město navíc vydává na obnovu a ochranu těchto porostů," upozornil Žbánek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down