06.11.2018 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Srážkový deficit byl letos výrazný

Srážkový deficit byl v ukončeném hydrologickém roce podle státního podniku Povodí Moravy výrazný. Sucho i na podzim hlásí 30 ze 196 měřicích stanic. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hydrologický rok je stanoven tak, aby všechny spadlé srážky v témže roce také odtekly. Jeho stanovení na přelom října a listopadu tedy úzce souvisí s možným výskytem sněhových srážek - od 1. listopadu už mohou srážky zůstat ležet na zemském povrchu, přičemž roztají a odtečou až další rok na jaře. Hydrologický rok 2018 se podle povodí vyznačoval zimou s nízkou zásobou vody ve sněhu a nedostatkem srážek a vysokými teplotami na jaře, na počátku léta i na podzim. Srážky v povodí Moravy a Dyje v prvních třech kvartálech roku 2018 dosáhly v průměru 408 milimetrů, což je 68 procent normálu pro dané období. V povodí Moravy byl průměrný úhrn 423 milimetrů, tedy 64 procent normálu, v povodí Dyje 395 milimetrů, tedy 74 procent normálu. "Srážek napadlo nejméně od roku 1960, kdy se začala podrobná meteorologická data uchovávat, červen byl pátý nejteplejší v historii, červenec sedmý, na konci října jsme zaznamenali téměř tropickou noc. Během letních měsíců klesaly průtoky na neovlivněných tocích i pod pět procent normálu. Sucho doprovázely občasné přívalové deště, které však krajina nedokáže využít," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down