Stát na přechodných podporách pro zemědělce rozdělí 532 mil. Kč, meziročně méně

Stát letos rozdělí mezi zemědělce 532 milionů korun na přechodných vnitrostátních podporách (PVP), které slouží k dorovnání podpory na vybrané komodity mezi starými a novými členy EU. Je to o 18 milionů korun méně než loni. V tiskové zprávě o tom informovalo Ministerstvo zemědělství, které také zveřejnilo výše sazeb.

Peníze získají zemědělci na hektar zemědělské půdy, dále pak pěstitelé chmele a škrobových brambor a chovatelé přežvýkavců, krav bez tržní produkce mléka a ovcí či koz. Přechodné vnitrostátní dotace jsou pouze jedněmi z mnoha podpor, které stát zemědělcům vyplácí. Letos je bude Státní zemědělský intervenční fond vyplácet naposledy, od příštího roku již nejsou součástí Společné zemědělské politiky EU. Ministerstvo uvedlo, že zemědělci ale dále čerpat peníze z evropského rozpočtu, a to i na citlivé komodity, jako například chmel, brambory na škrob, ovce, kozy, masná telata, dojnice a další.*

Sazby PVP pro jednotlivé sektory pro rok 2022:

Sektor Sazba (Kč/jednotka)
Zemědělská půda (ha) 116,22
Chmel (ha) 3159,77
Škrobové brambory (t) 1056,21
Přežvýkavci (VDJ*) 63,80
Krávy bez tržní produkce mléka (VDJ) 71,55
Ovce/kozy (VDJ) 44,68

*VDJ (velká dobytčí jednotka) slouží pro účely dotací k vyčíslení finanční podpory na tuto jednotku či výpočtu intenzity chovu hospodářských zvířat. Český svaz chovatelů masného skotu uvádí, že jedna VDJ = jedna kráva starší dvou let nebo přibližně sedm ovcí či koz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down