Stát pokročil v přípravě výstavby závlah na Břeclavsku a jižním Brněnsku

Státní pozemkový úřad nechává posuzovat, jaký vliv na životní prostředí by měla stavba závlahových zařízení, jejíž osou by byl přivaděč mezi Novomlýnskou nádrží (dolní ze tří nádrží) a vodní nádrží Těšany. Proces EIA je dalším krokem k vybudování soustavy, která má výrazně pomoct zemědělcům v části Břeclavska a na jižním Brněnsku. Oblasti patří k nejsušším v Česku a dopady klimatické změny ji činí ještě sušší, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

Zemědělci se chopili iniciativy intenzivně po roce 2015, kdy Česko a jižní Moravu obzvlášť začalo sužovat několik extrémně suchých let. Státní pozemkový úřad v roce 2020 dokončil studii proveditelnosti a nyní v projektu pokračuje. Zatím není možné určit další přesnější termíny, ale předpokládá se, že se stavbou by se mohlo začít nejdříve v roce 2026 a kolem roku 2030 by mohlo být hotovo. Díky závlahám bude možné dále zemědělsky využívat velkou část pozemků. Velká část z nich jsou dnes pole, která by se měla ideálně přeměnit na vinice a také na sady, které lépe zadržují vodu a čelí lépe erozi. Zemědělské plochy, které má závlahový systém obsluhovat, mají rozlohu téměř 9500 hektarů. Jde o pozemky zhruba okolo dálnice D2 na severu ohraničené Židlochovicemi, Těšany a Velkými Hostěrádky, na východě Brumovicemi a Bořeticemi, jižní okraj tvoří Rakvice a Bulhary, západní Strachotín, Pouzdřany a Žabčice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down