14.10.2021 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát snížil dotace u citlivých komodit, vyplatí na nich přes 3 mld. Kč

Ministerstvo zemědělství snížilo sazby pro dotace u citlivých komodit, kam patří třeba brambory, chmel, dojnice, kozy a ovce. Vyplatí se v nich přes tři miliardy korun. Loni mělo jít o 3,5 miliardy Kč. Důvodem poklesu sazeb je podle ministerstva pohyb kurzu koruny proti euru a snížení rozpočtových peněz z přímých plateb na projekty v evropském programu rozvoje venkova. Úřad to dnes oznámil v tiskové zprávě.


Například u škrobových brambor jde o snížení sazby o 8,5 procenta na zhruba 14.200 korun na hektar, u cukrové řepy o 11,7 procenta na zhruba 6800 korun na hektar.
"Z národních zdrojů evropské platby doplňují přechodné vnitrostátní podpory poskytované na zemědělskou půdu, chmel, škrobové brambory, přežvýkavce, krávy bez tržní produkce mléka a ovce a kozy. Přechodné vnitrostátní podpory jsou vypláceny jen těm zemědělcům, kterým je v daném roce přiznána jednotná platba na plochu zemědělské půdy," sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Citlivé komodity jsou podporované proti jiným pěstovaným rostlinám nebo chovaným zvířatům. Stát u nich chce, aby je zemědělci pěstovali či chovali.
Hlavní platba na plochu, tzv. SAPS, bude zhruba o 310 korun nižší než loni, její výše bude 3331,7 Kč/ha. Ročně se na ní vyplatí přes 12 miliard korun. Stejně jako loni a předloni se budou vyplácet zálohy na hlavní platbu v 70procentní výši celkové platby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down