Statek na Havlíčkobrodsku otevře Dýňový svět o něco později, dýně pomaleji zrají

Na statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny na Havlíčkobrodsku bude od soboty 1. října Dýňový svět s dekoracemi vytvořenými ze stovek čerstvě sklizených dýní. Podzimní výletní místo se otevírá o týden později než minulé roky, dýně déle dozrávají. Úroda je letos o něco nižší, kvůli jarnímu suchu, řekla Jaroslava Pipková. I tak jich na statku mají okolo 60 druhů, různých tvarů a barev, vhodných na vaření nebo dekoraci. Podzimní pěstitelské výstavy budou v říjnu i jinde v kraji.

Rodina Pipkova pěstuje dýně na 4,5 hektaru polí. Letos později nasazovaly plody, a tak později dozrávají. Dýňový svět ve dvoře a zahradě statku budou farmáři otevírat podvanácté. Lidé podle jejich zkušeností už mnohem víc využívají dýně při vaření a pro moderní matky je to běžná zelenina, kterou umí připravit na různé způsoby. "Dřív jsme lidi seznamovali s tím, že se vůbec dá z dýní vařit. Dneska už bych řekla, že to je běžná věc," řekla Pipková.
Dýňový svět bude otevřený ve všedních dnech od středy do pátku odpoledne a o víkendech od 10:00. "Otevřeno bychom chtěli mít do konce října, dál pak uvidíme, jak to bude vypadat, podle počasí," uvedla farmářka.
Pěstitelské výstavy budou v říjnu i jinde v kraji. Tradiční výstava ovoce, zeleniny, medu a brambor bude v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku od 14. října. Zahrádkáři v Telči na Jihlavsku otevřou podzimní výstavu 21. října. Český bramborářský svaz připravuje 32. bramborářské dny, v Havlíčkově Brodě se budou konat od 20. do 22. října.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down