Státní Lesy ČR a Vojenské lesy vrátily směnu lesů do původního stavu

Státní podniky Lesy České republiky (LČR) a Vojenské lesy a statky České republiky (VLS) k 1. květnu vrátily do původního stavu směnu pozemků a staveb, kterou provedly loni k 30. červnu. Řekla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Směnu, kterou loni schválila bývalá vláda Andreje Babiše, následně odmítli ministři současného kabinetu Petra Fialy.

Bezúplatná směna se týkala práva hospodaření na 73 500 hektarech lesů v majetku státu. Po provedení směny k 30. červnu 2021 mělo od 1. ledna 2022 následovat faktické převzetí lesů novými správci. To se již ale nestalo, protože 30. prosince 2021 pověřený ministr zemědělství Marian Jurečka a ministryně obrany Jana Černochová směnu zastavili. Následně návrat k původnímu stavu 30. března schválila vláda.

Ministerstva zemědělství a obrany směnu odmítla kvůli provozním a obranným důvodům. Z provozních jmenovala především hospodářský aspekt, tedy vliv na ekonomiku LČR a VLS. K obranným důvodům patřilo ponechání nakládání s pozemky vojenského újezdu Ralsko v gesci ministerstva obrany. Jde o území, na kterém se konají vojenská cvičení armády ČR i NATO.

"Zájem armády má nyní přednost a je tak zásadní, že převod pozemků v původních parametrech nedával smysl," uvedl dnes pověřený generální ředitel LČR Jiří Groda. Smlouvu o návratu směny státní podniky uzavřely na konci dubna. Bývalá vláda Andreje Babiše směnu zdůvodnila snahou zlepšit hospodaření v lesích a vytvořit lepší podmínky pro zvládnutí kůrovcové kalamity.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down