Státní pozemkový úřad bude spravovat všechny závlahy ve vlastnictví státu

Státní pozemkový úřad (SPÚ) začne spravovat všechny závlahy ve vlastnictví státu, jedná proto o převodu tří těchto systémů od Povodí Moravy. Nyní se již stará o dvoje závlahy. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.

V současné době je zavlažovaných 18 000 hektarů státní půdy, před rokem 1989 existovaly závlahy na 150 000 hektarech, byly však zprivatizované. Není tak jasné, na jaké ploše celkem jsou závlahy v České republice skutečně funkční.

Ministerstvo zemědělství v minulém týdnu uvedlo, že hodlá na podporu závlah dát v dotačních programech 1,6 miliardy korun. Aby stát mohl stavět své závlahové systémy, budou podle Maradové nutné legislativní změny.

Od podzimu bude SPÚ partnerem projektu Intersucho, který monitoruje a předpovídá výskyt sucha. V budoucnu by se i díky dalším monitorovacím systémům mohla lépe zjišťovat opakovaná eroze půdy. Stát by pak mohl některé zemědělce sankcionovat, což v současnosti prakticky nedělá.

Podle vedoucího jednoho z oddělení SPÚ Františka Pavlíka jsou v suchých lokalitách závlahy nutné. Nestačí šetřit s vodou, či stavět přírodě blízká opatření, ale je nutné mít pro zemědělskou produkci závlahu. Vyplývá to podle něj z pilotních programů na třech farmách, kde se stát snaží zjistit, jak proti suchu efektivně bojovat. Zatím jsou do projektu zapojené Zemědělské družstvo Bulhary na Břeclavsku, Agros Vraný na Kladensku a Lupofyt v Rakovnicku. Další dvě farmy na základě doporučení Agrární komory ČR se do projektu zapojí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *