Státní zemědělský fond loni vyplatil 38,9 miliardy korun, podobně jako předloni

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který rozděluje zemědělské dotace, loni vyplatil 38,9 miliardy korun, podobně jako předloni. Z toho 6,45 miliardy korun bylo ze státního rozpočtu, zbytek jsou peníze z rozpočtu Evropské unie. Na přímé platby, které zemědělci získávají na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat, směřovalo 22,9 miliardy korun. Fond to uvedl ve výroční zprávě za loňský rok.

Dotace z národního rozpočtu by měly v následujících letech klesat. Již letos je částka o více než dvě miliardy Kč nižší, v příštích dvou letech chce vláda ve svém plánu na ozdravení veřejných financí škrtnout přes deset miliard korun z dotací, které jsou z rozpočtu ministerstva zemědělství.
Základní platbou, kterou fond vyplácí, je jednotná platba na plochu (SAPS). Loni pomocí takzvané jednotné žádosti o přímé platby žádalo 30 265 subjektů na plochu 3,528 085 hektarů. Sazba na základní dotaci SAPS byla 3213,91 koruny na hektar. Fond vyplatil na žádostech za loňský rok 10,9 miliardy korun, přes 926 000 korun vyplatil na žádosti z roku 2021.
O takzvaný greening, tedy platbu pro zemědělce dodržující postupy příznivé pro klima, požádalo 30 265 subjektů na zhruba stejnou plochu jako na základní platbu SAPS. Sazba byla 1767,75 koruny na hektar. Fond vyplatil přes 6,3 miliardy korun
Zemědělský fond poskytuje také podpory vázané na produkci. Směřují mimo jiné pěstování brambor, chmele, ovoce, zeleniny a dalších plodin nebo podporu živočišné výroby jako je chov telat nebo koz. Na těchto podporách loni vyplatil 3,65 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down