Státnímu podniku Lesy ČR za první tři čtvrtletí klesl zisk o 37 procent

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za první tři čtvrtletí klesl hrubý zisk o 37 procent na 4,63 miliardy korun ze 7,39 miliardy ve stejném období loni. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva po odeznění kůrovcové kalamity. Částečně se projevil pokles cen dříví ve třetím čtvrtletí. Řekla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.

Lesům ČR meziročně klesla těžba dřeva 

Lesy ČR se vracejí k hospodaření, které neovlivňuje kalamita s vysoce nadprůměrnými těžbami dřeva. Za leden až září těžba dřeva Lesům ČR meziročně klesla o 24 procent na 5,6 milionu metrů krychlových. V porovnání se třemi čtvrtletími roku 2021 to znamenalo pokles téměř o 40 procent. Tržby podniku za leden až září meziročně klesly o 22 procent na 11,28 miliardy korun z 14,5 miliardy korun loni.  V minulých dnech podnik ze svých zisků poslal státu na základě rozhodnutí vlády dodatečný odvod půl miliardy korun a celkový letošní odvod tím navýšil na 3,5 miliardy korun. Tři miliardy podnik státu poslal na jaře. Loni do státního rozpočtu Lesy ČR odvedly 3,81 miliardy korun.

Generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík na konci října na sněmovním zemědělském výboru poslancům řekl, že podnik bude příští rok schopen do státního rozpočtu odvést dvě miliardy korun. Pokud by to bylo více, bylo by to na úkor některého z fondů podniku. Doplnění příslušného fondu, kterými jsou například fond investičního rozvoje nebo rezervní fond, by pak záviselo na aktuální ekonomické situaci podniku. Podle návrhu státního rozpočtu, který vláda odeslala do Sněmovny, se příští rok počítá s odvodem 2,5 miliardy Kč.  Lesy ČR mají letos nejnižší zůstatek nezpracovaného kalamitního dřeva od počátku kalamity, která vypukla v roce 2018. "Nenaplnil se předpoklad celkového objemu kůrovcových těžeb převyšující 2,5 milionu metrů krychlových. Maximum, které v letošním roce s největší pravděpodobností vykážeme, bude na úrovni 1,8 milionu metrů krychlových," uvedl Šafařík. V letech 2018 až 2020 ziskovost Lesů ČR zásadně ovlivnila kůrovcová kalamita spojená s pádem cen dřeva. V roce 2019 podnik utrpěl ztrátu 790 milionů korun a v roce 2020 se v mírném zisku 44 milionů korun udržel jen díky přijetí státní kompenzace za snížení cen dřeva z důvodu kalamity ve výši 2,3 miliardy korun. Hlavním důvodem loňského růstu zisku na pět miliard korun bylo meziroční zvýšení cen dříví až o 70 procent.*

Skládka dřeva v lese

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down