Lesům ČR v prvním pololetí klesl zisk o 19 procent na 3,85 miliardy Kč

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí klesl hrubý zisk o 19 procent na 3,85 miliardy korun ze 4,73 miliardy ve stejném období loni. Důvodem bylo snížení těžby dřeva o 21 procent na 3,8 milionu metrů krychlových, které souvisí s odezněním kůrovcové kalamity. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.

Hospodářské výsledky

"Lesy ČR se postupně vrací k hospodaření, které neovlivňuje kalamita. Dokumentuje to menší objem těžby, a tedy i nižší tržby a hospodářský výsledek," uvedla mluvčí. Tržby podniku do konce června meziročně klesly o 13 procent na 8,22 miliardy korun. Provozní zisk podniku vztažený k jednomu metru krychlovému vytěženého dříví byl v prvním pololetí meziročně vyšší o 28 korun. "Je to především úsporou nákladů v ochraně lesa a efektivním zvládáním kůrovcové kalamity," uvedla mluvčí. Na jaře státní podnik uvedl, že letos kvůli nižším těžbám a předpokládanému poklesu cen dřeva očekává meziroční pokles hrubého zisku přibližně o čtvrtinu na 4,9 miliardy korun z loňských 6,7 miliardy korun.

Tažba dřeva

Těžba dřeva ve státních lesích by měla letos meziročně klesnout na 8,5 milionu metrů krychlových, tedy k hodnotám před vypuknutím kůrovcové kalamity v roce 2018. "Z toho dva miliony metrů krychlových by mělo tvořit kůrovcové dříví. To skutečně znamená návrat k běžnému hospodaření," uvedl v květnu generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.

Dřevo na kamionu

Investice

Výdaje na investice chce podnik letos zvýšit z loňských 1,3 miliardy korun na 2,5 miliardy korun. V letech likvidace kůrovcové kalamity 2020 a 2021 podnik investice snížil na 740 a 590 milionů korun. Hlavní část investic by měla jít především do obnovy zničených lesních cest v oblastech nejvíce zasažených kalamitní těžbou. K tomu má podnik letos v plánu zvýšení výdajů na opravy o 60 procent na 1,1 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down