Projekt s cílem do pěti let vysázet deset milionů stromů mimo les zahájily ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Nadace partnerství. Na webu www.sazimebudoucnost.cz může každý, kdo letos vysadí nebo plánuje vysadit strom, rostlinu zaregistrovat. MŽP také z několika programů výsadbu stromů podpoří. S úřadem a nadací podepsal memorandum o spolupráci předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Na tiskové konferenci ve sněmovně o tom informovali zástupci úřadů.

Deset milionů stromů pomůže podle ministra Richarda Brabce ochladit zhruba 200 kilometrů čtverečních až o tři stupně Celsia, denně vypaří deset milionů hektolitrů vody, vytvoří denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí a odvede denně stejnou práci jako 40 milionů klimatizací.
Aktivitu chce MŽP podpořit z několika dotačních programů. Do podprogramu národního programu Životní prostředí na přírodní školy a školky bude v příštím období vyčleněno 250 milionů korun, přičemž podle Brabce bude jednou z významných součástí projektu právě sázení stromů.
Kromě toho resort připravuje nový program s dotací 100 milionů korun, který budou moci na výsadbu využít fyzické osoby, místní spolky, místní podnikatelé i obce. "Program představíme nejpozději do měsíce. Chtěli bychom ho otevřít nejpozději do poloviny října, pravděpodobně to zvládneme ještě dřív," řekl ministr.*

Evropští výrobci lihovin plánují uvádět na etiketách ke svým nápojům také údaje o kaloriích a přísadách, aby tak podpořili snahy o zdravější životní styl. V EU je povinné uvádět tyto informace u potravin a nápojů, alkoholické nápoje však mají výjimku a tyto údaje zveřejňovat nemusejí. Informovala o tom agentura Reuters.

Evropská komise (EK) vyzvala výrobce alkoholických nápojů, aby přišli s vlastním plánem na zveřejňování těchto údajů kvůli obecnému zájmu o zdravější stravovací návyky. Evropská organizace spotřebitelů BEUC uvádí, že Evropu ohrožuje obezita a že informace o obsahu kalorií v alkoholu jsou nutností.
Loni v březnu přišli výrobci lihovin s návrhem, že poskytnou více informací o energetickém obsahu a přísadách. Kritici ale v té době upozorňovali, že většina těchto informací byla dostupná pouze na internetu a že nedá se očekávat, že by k nim všichni spotřebitelé měli přístup. Iniciativa jde dál.
Obchodní organizace SpiritsEUROPE, která zastupuje národní a nadnárodní svazy výrobců lihovin, oznámila, že podepsala memorandum o porozumění, ve kterém se toto odvětví zavazuje poskytnout energetické informace na etiketě, spolu s úplným seznamem přísad, a detailní informace o konkrétním produktu na internetu. Nezávazná dohoda se netýká vína ani piva. Memorandum podepsalo 31 národních organizací a šest výrobců lihovin.*

 

Česká zemědělská univerzita v Praze uzavřela s Lesy ČR memorandum o spolupráci. Dohodu podepsal rektor ČZU Petr Sklenička a generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Jak uvádí tisková zpráva, Česká zemědělská univerzita s Lesy ČR prohloubí spolupráci v řadě oblastí. Instituce se propojí zejména ve vědecko-výzkumné činnosti. „Společně řešenými tématy bude především kůrovcová kalamita a sucho, které české lesy dlouhodobě sužují,“  popsal rektor ČZU Petr Sklenička.
Další z  cílů popsaných v dohodě, ke kterým se obě strany zavázaly, je vydávání edukačních materiálů. „Budeme spolupracovat při přípravě a vydávání učebních materiálů pro studenty i odbornou veřejnost,“ upřesnil rektor. Partneři také budou organizovat odborné semináře a praxe. Lesy ČR budou kromě jiného zajišťovat lokality pro odborné exkurze a praxe pro studenty a akademický sbor ČZU.
Univerzita se také propojí s LČR při osvětové činnosti. „Společně se budeme snažit o osvětu laické veřejnosti, která povede k pochopení trvale udržitelného hospodaření v lesích,“ dodal Sklenička. Partneři budou mimo jiné spolupracovat v osvětové činnosti týkající se ochrany přírody a dopadů klimatické změny na lesní ekosystémy.
Cílem memoranda je prohloubení spolupráce akademické sféry s praxí a podpora vzdělávání a aplikovaného výzkumu. „Propojit akademický svět s praxí je přirozené a pro obě strany důležité. Připravujeme společné semináře i odborné exkurze a praxe ve státních lesích a také učební materiály pro studenty i odbornou veřejnost,“ řekl generální ředitel  Lesů ČR Josef Vojáček.*

Čínská potravinářská společnost Beijing Ershang Group plánuje nakoupit v příštích letech české a moravské víno zhruba za sto milionů korun. Zástupci společnosti o tom v Praze podepsali memorandum s Vinařským fondem ČR při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Podle ředitele fondu Jaroslava Machovce je čínský trh pro tuzemské vinaře perspektivní.

Export je důležitý zejména pro porovnání kvality, míní Machovec. Obchodníci v Číně také mohou získat větší marže. Přesto většina moravských producentů vína nevyváží, protože jejich produkce pokryje jen třetinu spotřeby vína v ČR.

Podle Machovce však nelze spoléhat jen na vnitřní trh. Je nutné držet krok se světem, jde o zvyšování kvality. Je ale jasné, že se to nebude týkat menších vinařů. Podle něj je memorandum prvním krokem ke spolupráci. Až další roky ovšem ukážou, zda se nakonec plány uskuteční. Zájem o čínský trh ale tuzemští vinaři mají, Machovec zmínil například Vinařství Ludvík nebo Lahofer. Vinařský fond moravská vína už prezentoval i v Šanghaji. Na export budou muset jít podle Machovce kvalitnější vína. V objemu zemím jako Španělsko konkurovat Česká republika nemůže, dodal předseda Vinařského fondu. Západní trhy jsou podle něj navíc saturované, proto je také čínský trh zajímavý.

Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně včera podepsali za účasti prezidentů Česka a Číny na třicet obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Čínští investoři by v Česku na základě těchto memorand mohli investovat do roku 2020 až 232 miliard korun, z toho 95 miliard letos. České firmy by mohly v příštích pěti letech zvýšit vývoz do Číny téměř o 63 miliard korun.*

Jihomoravský kraj bude spolupracovat s vinaři ve školství i v boji proti padělatelům vína. Radní dnes schválili uzavření memoranda mezi krajem a Svazem vinařů ČR. Informoval o tom jihomoravský hejtman Michal Hašek. Podle něj kraj připraví novelu zákona, podle které by bylo padělání vína trestným činem.

Kraj chce pomoci vinařům tím, že se zaměří na podvodníky, kteří obchodují s vínem. Se svazem budeme pracovat na stanoviscích a předkládat legislativní návrhy směrem k vládě, které se budou týkat vinohradnictví a vinařství, podpory a produkce nezávadných jihomoravských potravin a zejména boje proti padělání vína, zdůraznil Hašek. Černý trh s vínem podle něj ročně připraví stát zhruba o dvě miliardy korun. Kraj chce bojovat proti všem, kteří kazí renomé jihomoravskému vínu a uvádí spotřebitele v omyl. Na jižní Moravě se vinařství věnují celé rodiny a tisíce lidí, proto kraj vyhlašuje válku všem, kteří na naše víno útočí, řekl Hašek. Kraj chce vypracovat novelu zákona, díky které by bylo padělání vína trestným činem a pro pachatele by znamenalo postih.

Memorandum by mělo přinést pozitiva i ve školství. Vinaři pomohou zase kraji s přípravou koncepce rozvoje vinařského školství. V kompetenci kraje je valtická vinařská škola a bylo by dobré, kdyby právě jihomoravští vinaři na základě svých zkušeností přinesli do školy poznatky. Studenti by je pak využili k tomu, aby z nich vyrostli stejně dobří odborníci, řekl Hašek. Informace by podle něj mohla využít i Mendelova univerzita v Brně.
Vinaři také kraji poradí, jaké vinařské akce propagují dobrá vína, aby je úřad mohl podpořit dotací.*

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes na Šumavě spolu s bavorským státním ministrem Marcelem Huberem podepsal společné Programové prohlášení o spolupráci v oblasti ochrany přírody. Programové prohlášení stvrzuje znovuobnovené vztahy mezi oběma národními parky. Informovala o tom mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Přesně před patnácti lety bylo na stejném místě na hraničním nádraží Železná ruda/Bayerisch Eisenstein podepsáno první společné memorandum o spolupráci mezi národními parky – NP Šumava a Bayerischer Wald. Dnešní podpis spolupráci, která za posledních několik let a bývalého vedení MŽP stagnovala, opět maximálně zintenzivní. Hned zkraje letošního roku současné vedení ministerstva obnovilo komunikaci s německou stranou s cílem znovu navázat sousedskou spolupráci jak mezi oběma ministerstvy, tak oběma správami národních parků.

Obě strany mají zájem na rozšiřování šetrného turistického ruchu například v podobě rozšíření turistických stezek. Ministerstvo životního prostředí a Správa Národního parku Šumava aktuálně připravují rozsáhlou analýzu celého území šumavského národního parku, které má poukázat na možné oblasti, jež bude možné otevřít veřejnosti.

„Dnešní setkání považuji za klíčové pro naši současnou i budoucí spolupráci. Správy obou národních parků již začaly aktivně spolupracovat na skutečných sousedských projektech, které podporují rozvoj obou parků a stírají jazykové bariéry. Patří sem například první společné pochůzky strážců v příhraniční oblasti, společné terénní expozice ochrany přírody přímo v národních parcích, první společný dětský tábor česko-německo-rakouských národních parků a další. Do budoucna se chceme zaměřit na další podobné projekty, jako např. pilotní projekt elektromobility na Šumavě nebo využívání biomasy, ale samozřejmě i rozvoj vědeckých a výzkumných projektů ochrany společné přírody obou parků,“ řekl po dnešním jednání ministr Brabec.

Jedním z prvních kroků, na kterých již pracují obě správy národních parků, je obnovení certifikátu přeshraniční spolupráce Transboundary parks organizace Europarc Federation. Platnost certifikátu vyprší v letošním roce a oba parky budou usilovat o opětovné udělení tohoto významného certifikátu, který je značkou výborné spolupráce a intenzivní komunikace mezi oběma parky.

„Jazykové kurzy, pravidelná setkávání a exkurze zaměstnanců, ale i monitoring společného území a přírody – to jsou věci, které nás čekají. Čeká nás ale ještě jedna, skoro nejdůležitější věc, a to znovu navázat mezilidské vztahy, které byly v řadě případů přetrhány. I v tomto ohledu nás čeká s kolegou Leiblem společné pivo, a ne asi jedno,“ řekl ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Oba ministři se dohodli i na průběžné evaluaci spolupráce. Nejpozději za rok se pak spolu opět sejdou právě na Šumavě.*

Další rozvinutí dosavadní spolupráce zejména v oblasti vzdělávání a výzkumu je cílem memoranda o spolupráci, které v pondělí společně podepsali předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík a rektor České zemědělské univerzity v Praze Jiří Balík. Hlavní náplní spolupráce bude poskytování školení členům asociace, organizace společných seminářů, konferencí, ale i zadávání diplomových prací a stáží studentů či využívání přístrojů a laboratoří univerzity. Informovala o tom Šárka Gorgoňová z Asociace soukromého zemědělství ČR.

Prvním společným počinem je projekt dvousemestrálního postgraduálního kurzu pro 25 soukromých zemědělců, členů Asociace soukromého zemědělství ČR, který bude spuštěn příští týden. Jeho obsahem je především marketing, moderní metody vyhledávání obchodních příležitostí, řízení a podniková ekonomika. „Možnost doplnění vzdělání zejména v oblastech, s nimiž se musí vypořádat v každodenní praxi, přijali naši členové s nadšením. Mnozí z nich aktuálně zvažují finalizaci vlastní produkce a obchodní činnost a tento kurz jim jistě napomůže k vyhodnocení jejich možností,“ řekl Josef Stehlík.

Odborníci z České zemědělské univerzity budou také v průběhu letošního roku přítomni na seminářích určených široké veřejnosti pořádaných Asociací soukromého zemědělství ČR na farmách jejích členů v rámci OSN vyhlášeného Roku rodinných farem. Ty poslouží nejen k poukázání na konkrétní problémy českého zemědělství (vyhasínající život na vesnici, zpřetrhané vlastnické vztahy, mezigenerační problém, zničená krajina, půda poškozená erozí, nekvalitní potraviny, nedostatek pracovních příležitostí na vesnici), ale i k navržení zcela reálných cest jejich řešení.

„V užší spolupráci naší univerzity s organizací zastřešující soukromé zemědělce v ČR, spatřuji ideální spojení vědy a výzkumu s praxí,“ uzavřel rektor univerzity Jiří Balík.

Podrobnější informace k chystaným projektům budou průběžně zveřejňovány na www.asz.cz.*

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes podepsal s ministrem životního prostředí Tomášem Janem Podivínským a ministrem pro místní rozvoj Františkem Luklem společné Memorandum, které má v programovém období 2014–2020 zajistit venkovu adekvátní finanční prostředky. Dohoda vzešla z iniciativy Ministerstva zemědělství, které tak reagovalo na výrazné snížení rozpočtu Programu rozvoje venkova Evropskou unií a následný převod 300 milionů eur na národní úrovni do jiných programů. Informovala o tom ředitelka odboru komunikace Ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

Společné Memorandum je významným krokem k tomu, aby i v příštích letech náš venkov dostával dotace v odpovídající výši. Pouze půjdou z jiných programů než z Programu rozvoje venkova, jak to bylo doposud,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministerstvo zemědělství zahájilo jednání s Ministerstvem pro místní rozvoj a s dalšími resorty hned poté, co obdrželo informaci o výrazném snížení rozpočtu Programu rozvoje venkova na léta 2014–2020 a o následném převodu peněz do strukturálních fondů. 

„Na meziresortních jednáních jsme především požadovali garanci, aby 300 milionů eur zůstalo nadále jasně a účelově vymezeno na podporu venkova,“ řekl Miroslav Toman.

Jednání skončila podpisem Memoranda o spolupráci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Ministři stvrdili, že investice do občanské vybavenosti, sociálních služeb a podniků, vzdělávací infrastruktury a územních plánů ve venkovském prostoru budou financované Integrovaným regionálním operačním programem v gesci Ministerstva pro místní rozvoj. Dotace na vodohospodářskou infrastrukturu, v současnosti hrazené z Programu rozvoje venkova, budou v letech 2014 až 2020 financovány prostřednictvím operačního programu Životní prostředí v gesci Ministerstva životního prostředí.

„Jsem si jistý, že operační program Životní prostředí dokáže v rámci svých priorit poskytnout pomoc rozvoji českého venkova zejména v oblasti vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down