Středočeši neprojevili zájem o dotace na vinice

Středočeští vinaři zatím nevyužili možnosti zažádat Středočeský kraj o dotaci na založení nebo obnovu vinic. Úřad přitom přijímá žádosti až na půlmilionové dotace jen do konce tohoto roku. Připomněla to mluvčí kraje Nicole Mertinová. Schvalování žádostí má kraj naplánováno na březen příštího roku. Ve středních Čechách je asi 400 hektarů vinic.

Nový středočeský vinařský fond se stal letos součástí Fondu životního prostředí a zemědělství. Fyzické nebo právnické osoby mohou získat dotaci až půl milionu korun na revitalizaci nebo založení vinice ve středních Čechách. Středočeský kraj zatím neobdržel žádnou žádost z oblasti Podpora regionální potraviny - podpora vinařství. Pouze jsme zaznamenali dva telefonické dotazy ohledně podání žádosti o podporu vinařství, informovala Mertinová.
Na vyhlášení dotace pro renovaci vinic čekalo několik vinařů v obci Dřísy u Prahy, aby mohli obnovit zřejmě nejstarší vinici v Čechách, kterou podle pověsti založila už kněžna Ludmila v počátcích vlády Přemyslovců. Podle starostky obce Ivany Frajové nikdo o dotaci nevěděl.

Středočeský kraj o dotacích záměrně informoval v menší míře. Náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád to zdůvodnil tím, že dotaci ani moc neprezentovali, neboť na celý Fond životního prostředí a zemědělství mají 40 milionů, ale to není jen na vinařství. Jsou v tom vodovody, kanalizace a všechno možné, řekl. Podle něj má kraj připraveno na dotace na vinice jen přibližně jeden až tři miliony korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down