Střešní med z centra Prahy vyhověl ve všech parametrech

Střešní med z centra Prahy vyhověl ve všech vyšetřovaných parametrech. V medu nebyla zjištěna přítomnost těžkých kovů a ani rezidua pesticidů. Uvedl to Jan Rosmus z oddělení chemie Státního veterinárního ústavu Praha (SVÚ). Podle něj také další parametry pro med stanovené vyhláškou Ministerstva zemědělství jsou na nadstandardní úrovni.

Státní veterinární správa (SVS) společně se SVÚ již pátým rokem chová na střeše budovy ústředí SVS na pražských Vinohradech včely. SVÚ v rámci projektu aktuálně vyšetřil med z letošní snůšky „veterinárních včel“. Med vyhověl ve všech ukazatelích daných vyhláškou stanovující požadavky na kvalitu medu. Podobné vyšetření medu ze stejné lokality provedl SVÚ již v roce 2019. I tehdy laboratorní výsledky dopadly dobře, med neobsahoval žádné těžké kovy a ani pesticidy. Společný projekt tzv. „veterinárních včel“ i v budoucnu počítá s pravidelným vyšetřováním medu. „Jsme velmi rádi, že kvalita medu pocházejícího z terasy naší budovy v centru Prahy vyhověla všem požadovaným kritériím. Podobné projekty, jako je ten náš, jsou důkazem, že včely mají svou opodstatněnou roli i ve větších městech, jako je Praha,“ sdělil ředitel sekce veterinární Petr Šatrán.  Střešní včelaření získává na popularitě a včelstva na střechy svých sídel umísťuje řada firem i veřejných institucí. Podle střešních včelařů je odhadovaný počet stanovišť včel v rámci České republiky zhruba 50, v Praze jich je 16. Zájem o včelaření v hlavním městě v posledních letech stoupá. SVS v současné době v hlavním městě eviduje přes 800 včelařů, kteří chovají skoro 6500 včelstev, což je téměř o tisíc více než před třemi roky.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down