Sucho a teplo chov ryb výrazně neovlivnily, někde jsou větším problémem čističky

Letošní horký červenec rybám v rybnících v Česku moc neprospěl, jejich výraznější úhyny kvůli suchu a nedostatku kyslíku ale rybářství a rybníkářství neevidují. Pokud to situace vyžadovala, firmy provzdušňovaly vodu v rybnících nebo ubraly rybám krmení. Nyní chov ryb příznivě ovlivňuje deštivé a chladnější počasí. Konkrétně na jihu Moravy se bez ohledu na počasí podniky potýkají s následky čističek odpadních vod, které zhoršují kvalitu vody v rybnících.

Plyne to z vyjádření rybníkářů. Právě uplynulo pět let od doby, kdy v rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo až 100 tun ryb kvůli nedostatečnému okysličení vodní plochy. Jde o největší množství za poslední roky.

Zatížení vodou z čističek

"Zatížení vodou z čističek je nepříjemné nejen v období léta," řekl ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Podle něj rybníky často slouží jako dočišťovací nádrže a s vodou, která z čističek vyteče, se do nich dostanou nežádoucí látky, například fosfor, který podporuje růst sinic. Podle Radovana Koppa z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství na Mendelově univerzitě by bylo potřeba, aby obce měly oddělené kanalizace na dešťovou a odpadní vodu, aby čističky stihly všechnu vodu vyčistit. Podle rybářství jejich hospodaření ale škodí i přívalové deště, při kterých splach z polí rybníky rychleji zanáší bahnem.

Teplé počasí

teploměr

V létě neprospívá rybníkům a rybám v nich ani horko, s nárůstem teplot se totiž rozpouští ve vodě méně kyslíku. Rybníkářství pak kyslík doplňují tím, že vhání vzduch do vody. Dalším opatřením je snižování krmné dávky. Ryby potřebují k trávení kyslík, pokud je ho málo, trávení je pro ně namáhavé. Nespotřebovaná potrava by navíc mohla začít hnít a rybník ještě více odkysličit. Výjimkou není ani snižování počtu ryb v rybníce.
K některým těmto opatřením přistoupilo i Rybářství Vysočiny sídlící v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "Kde máme elektrické přípojky, tam jsme používali pro okysličování vody elektrické aerátory, a na těch zbylých rybnících jsme museli ponižovat krmné dávky, aby to ryba v pořádku přežila," uvedl majitel firmy Josef Nikl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down