Sucho posledních týdnů poškodilo některým jihočeským zemědělcům ozimy a budou je muset zaorávat. Problémy mohou nastat i s růstem máku. Pokud více nezaprší, lze u obilnin čekat nižší výnosy. Někteří zemědělci budují nové závlahové systémy. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a zemědělci.
Denní výkyvy teplot v kraji jsou přes 20 stupňů. Kombinace sucha a silných mrazíků posledních dní mají špatný vliv na vegetaci. "Z některých lokalit nám dokonce hlásí poškození ozimů, kdy budou nuceni zaorávat. Vypadá to, že budou mít problém i se vzcházením máku. Jestli v nejbližší době nezaprší, obilniny se budou zbavovat takzvaných odnoží, to znamená, že porosty by mohly být řidší a dávat nižší výnosy," řekla Šťastná.
Některé podniky, které dříve napájely zvířata ze studní, musí do stájí vozit vodu v cisternách. Příkladem je zemědělská společnost Slapy na Táborsku.
Firma Rhea holding, která v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21 000 hektarů, chce v Dešné na Jindřichohradecku obnovit závlahový systém z vodní nádrže. Ta vznikla ještě za komunismu, ale k závlaze ji teď nejde využít. Investice bude kolem 100 milionů korun, skupina s 500 zaměstnanci chce požádat o dotaci. Nádrž, která nyní funguje jako rybník pro sportovní rybáře, patří Povodí Moravy, závlahový systém firmě Zemspol Dešná z holdingu.
"Připravujeme projekt na znovuobnovení tohoto systému, bylo by možné z něj zavlažovat kolem 500 hektarů půdy. Dá to i jistotu při výrobě objemných krmiv pro skot do skupiny, protože sucho může postihnout jak vojtěšku, tak kukuřici, a tyto dvě plodiny reagují na závlahu velmi dobře," řekl majitel holdingu Josef Kolář. Srážkový deficit je podle něj kumulovaný. Holding používá metody, které by měly šetřit půdní vláhu.*