Sucho trápí i Vysočinu

Na Vysočině klesla kvůli suchu vydatnost lokálních vodních zdrojů, krajský radní Martin Hyský (ČSSD) proto vyzval obyvatele kraje i firmy k hospodárnému nakládání s vodou. "Na území našeho kraje mají každoročně větší či menší problém s množstvím nebo kvalitou dodávané vody desítky obcí," uvedl Hyský. Nedostatek dešťových srážek a nadprůměrně teplé jaro ale působí obdobné problémy i v dalších krajích Čech a Moravy.

Na Vysočině jsou dešťové srážky od začátku roku nižší, než je dlouhodobý průměr. Jen za období od února do dubna jich v krajině chybí asi 70 milimetrů, tedy 70 litrů na metr čtvereční. Přestože tento měsíc pršelo o něco víc, je situace pořád nepříznivá, a to i v porovnání s předchozími třemi suchými roky.
V grantovém programu Čistá voda, který se týká projektů na zásobování pitnou vodou a čištění odpadních vod, krajští zastupitelé kraje tento měsíc schválili rozdělení skoro sedmi milionů korun mezi 46 žadatelů z řad obcí.
Menší množství sněhu z letošní zimy nedoplnilo chybějící vláhu v půdě a deficit se podle Hyského prohlubuje. Dešťové srážky v únoru, březnu a v dubnu se podle údajů kraje nerovnaly ani polovině dlouhodobého průměru. Navíc je nezvykle teplé jaro. Zatímco dřív se průměrná dubnová teplota pohybovala okolo sedmi stupňů Celsia, letos v dubnu činila na Vysočině 12,5 stupně.
"Na sucho v letních měsících nebo na konci léta jsme už víceméně zvyklí, ale na květen se jedná o velký extrém," řekl Hyský k nynější situaci. Stavy vody jsou pod normálem ve většině vodních toků na Vysočině. Velmi nízké průtoky jsou podle údajů povodí například v Maršovském potoce nebo v říčce Šlapance u Havlíčkova Brodu. Nižší vydatnost mají místní zdroje podzemní vody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down