Sucho způsobilo škody na plodinách za víc než sedm miliard korun

Škody způsobené suchem na obilninách, řepce, trvalých travních porostech a kukuřici jsou mezi 7,2 až 7,7 miliardy korun, odhadl ve sněmovně při debatě o kompenzacích za dopady sucha ministr zemědělství Marian Jurečka. Celkové kompenzace by podle něj mohly představovat až čtyři miliardy korun.

Teoreticky by ministerstvo mohlo podle Jurečky kompenzovat škody až částkou čtyři miliardy korun, ale s ohledem na realitu možností státního rozpočtu nevidí, že by taková částka byla uvolnitelná. Vyplývá to z diskusí vedených na úrovni vlády či s ministrem financí Ivanem Pilným, dodal Jurečka.

Odhadovaná škoda na obilninách činí letos zhruba 4,3 miliardy korun, u travních porostů a kukuřice je to 1,5 až dvě miliardy korun. U řepky je odhad škody 1,4 miliardy korun.

Na základě programu pro řešení rizik a krizí může stát kompenzovat zemědělcům sucho v okamžiku, kdy na plodině vznikla újma větší než 30 procent dlouhodobého pětiletého průměru, kdy se odečítá nejlepší a nejhorší rok. Zemědělec to podle ministra musí být schopen jednoznačně prokázat. U obilnin by tak podle Jurečky stát mohl zemědělcům poskytnout až dvě miliardy korun, u řepky až jednu miliardu a stejně tak u kukuřice a travních porostů.

Sklizeň obilovin bude letos podle odhadu Českého statistického úřadu o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 6,709 milionu tun obilí, odhadují statistici.

Předseda sněmovního zemědělského výboru Faltýnek podotkl, že program kompenzací je schválený Evropskou komisí, a pokud v něm budou peníze, je možné pomoci zemědělcům bez konfliktu s unií.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down