Šumavský národní park hodlá udržet vodu v krajině obnovou asi 2000 hektarů rašelinišť

Šumavský národní park hodlá v následujících letech revitalizovat přibližně 2000 hektarů rašelinišť. Projekt, jehož partnerem je i Národní park Bavorský les, má pomoci zadržovat vodu v krajině a zmírnit kolísání jejího stavu. Náklady na plánovanou revitalizaci činí přibližně 140 milionů korun. Projekt schválilo ministerstvo životního prostředí a bude žádat o finanční podporu evropský program LIFE. Uvedli to to dnes v Kvildě na Prachaticku ministr životního prostředí Richard Brabec a bavorská ministryně životního prostředí Ulrike Scharfová.

Revitalizace šumavských rašelinišť by se měla uskutečnit v letech 2017 až 2023. „Obnova přirozeného vodního režimu je absolutně nejefektivnějším způsobem, jak udržet vodu na Šumavě. Žádné jiné opatření neumí zadržet tolik milionů kubíků vody jako právě obnova systému rašelinišť,“ řekl Brabec. Vzhledem k menšímu úhrnu srážek v posledních letech chybí v přírodě více vody. A tento trend bude podle Brabce pokračovat. Pro boj se suchem, s jehož častějším výskytem musíme do budoucna počítat, je právě tento projekt pro Šumavu naprosto klíčový, dodal ministr.

Obnova rašelinišť je jedním z projektů, na němž spolupracují národní parky Bavorský les a Šumava. Do budoucna se chtějí zaměřit například i na data o struktuře lesa nebo na data o výskytu tetřevovitých druhů ptáků. Vznikne tak společná přeshraniční mapa lesních porostů a digitální model lesní vegetace na obou stranách hranice.

Podle Brabce má spolupráce NP Šumava a Bavorského lesa jednoznačný cíl. Ta největší ambice je, aby návštěvníci, kterých jsou miliony ročně, postupně začali vnímat to území jako celek, jako jednu nádhernou Šumavu a Bavorský les dohromady bez železné opony a jakékoliv jiné opony, řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down