Šumavský národní park loni vytěžil o 50 000 krychlových metrů dřeva víc

Šumavský národní park loni vytěžil asi 180 000 krychlových metrů dřeva. Je to přibližně o 50 000 krychlových metrů více než předloni. Nárůst způsobily hlavně srpnové orkány, které polámaly mnoho stromů. Šumavský národní park počítá s tím, že v příštím roce omezí těžbu. Zaměří se především na zpracování polomů a kůrovcového dřeva. Uvedl to mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Pro každý rok je plán těžby kolem 130 000 kubických metrů dřeva. Letos z toho velkou část budou tvořit polomy z loňského roku a kůrovcové dřevo. Plánovaná těžba bude minimální, sdělil Dvořák.

Podle předpokladů letos získá park z prodeje dřeva 270 milionů korun. Je to o 80 milionů více než loni. Kvůli polomům přitom pozastavili plánovanou těžbu, uvedl náměstek ředitele šumavského parku Jan Kozel. Srpnový orkán zničil přibližně 120 000 metrů krychlových dřeva. Vichřice z konce srpna polámala dalších 50 000 krychlových metrů, uvedl Dvořák.

Přestože loni těžba v šumavském parku vzrostla, zatím se neblíží maximálním údajům z roku 2010. Tehdy kvůli kůrovcové kalamitě padlo 350 000 krychlových metrů dřeva, což představuje asi 350 000 stromů.

Vzhledem k letním polomům a také s ohledem na velký výskyt kůrovce v českých lesích byl v jednu dobu velký převis nabídky dřeva na trhu. Středoevropský trh byl zahlcen kůrovcovým dřívím. Správa parku musela zřídit náhradní sklady, kam transportovala napadené dříví, které odběratelé a jejich dopravci neodváželi. Toto opatření znamenalo vyšší náklady na ochranu lesa. To byla situace v létě, nyní není problém vytěžené dřevo prodat, řekl Kozel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down