Svatomartinský košt v Brně nabídl méně vín, lidé ale zaplnili náměstí

Stovky lidí dnes hodinu před polednem zaplnily brněnské náměstí Svobody, aby si společně přiťukly s letošním svatomartinským vínem. Kvůli protiepidemickým opatřením letos lidé mohli ochutnat méně druhů tohoto vína. Vinařský fond, který značku vlastní a každoročně propůjčuje vybraným vínům, musel podobu koštu přizpůsobit, řekl ředitel fondu Jaroslav Machovec.

"Bylo nutné zachovat větší rozestupy v obou degustačních stanech, které jsou také umístěny dál od sebe. Proto je tu zastoupeno méně vinařů než obvyklých 100 a počet nabízených vín jsme snížili na 70," uvedl.
Aby zabránili shlukování lidí, nemohli letos pořadatelé rozmístit v degustačních stanech a před nimi barové stolky ani ohřívače, které obvykle prostor doplňují. "Bohužel je tento diskomfort nutný. Je to cena za to, že jsme košt mohli uspořádat. Je také možné, že přijde dnes méně lidí, než je obvyklé, protože budou mít obavy z nákazy," naznačil před začátkem akce Machovec.
Tyto obavy se ale nenaplnily, u všech tří pokladen se patnáct minut před jedenáctou začaly tvořit fronty, a když od katedrály na Petrově přijel průvod svatého Martina, bylo už náměstí zaplněné.
Průvod přivezl z Petrova pětilitrovou láhev červeného svatomartinského vína, kterou požehnal kněz v katedrále. Po společném přípitku na pódiu představitel svatého Martina, herec Martin Sláma, rozdělili obsah lahve lidem čekajícím pod pódiem.
Svatomartinských vín jde podle údajů Vinařského fondu do prodeje 2,34 milionu lahví, což je dosud nejvíce. Značku Svatomartinské letos nese 328 vín od 80 výrobců. Nejhojněji jsou zastoupena bílá vína, kterých je 155, růžových vín a klaretů je 94 a červených svatomartinských 79 druhů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down