Svaz minerálních vod: Zvýšení daně u zdravých vod je nelogické a znevýhodňuje je

Zvýšení daně z přidané hodnoty u přírodní minerální vody, pramenité vody, kojenecké a léčivé vody na 21 procent je podle Svazu minerálních vod (SMV) nelogické a neobhajitelné. Znevýhodní podle něj zdraví prospěšné potraviny proti těm, které jsou pro zdraví rizikové. Záměr vlády, který se nezměnil ani po jednání o možných změnách ve vládním konsolidačním balíčku 23. srpna, SMV nechápe, uvedl v tiskové zprávě.

Vládní návrh má zvýšit DPH u některých potravin včetně kojenecké nebo minerální vody proti současnému stavu o šest procent, tedy na 21 procent. Ostatní potraviny nově přejdou do snížené 12procentní sazby, což bude proti současným 15 procentům o tři procentní body méně.

Zvýšení ceny

"Vládní návrh na jedné straně zvyšuje koncovou cenu uvedených potravin s prokazatelně blahodárnými účinky na lidský organismus, na straně druhé snižuje koncovou cenu u všech ostatních potravin včetně pochutin a cukrovinek, u kterých odborníci volají po omezení jejich konzumace a kvůli nimž musela vzniknout takzvaná pamlsková vyhláška, která reguluje prodej pro děti ve školách," argumentuje předsedkyně SMV Jana Ježková.

"Rozumíme potřebě získat pro státní rozpočet víc financí, ale uniká nám smysl toho, proč tyto peníze chce vláda vytáhnout z kapes těch spotřebitelů, kteří přistupují zodpovědně ke svému zdraví," doplnila Ježková.

Nezbytná hydratace

SMV poukazuje i na potřebu hydratace kvůli teplému počasí. Opírá se přitom o statistiku Českého hydrometeorologického ústavu, podle nějž rychle roste počet tropických dnů v Česku. Dnů, kdy je nad 35 stupňů, bylo podle dat meteorologů v letech 1991 až 2020 téměř devětkrát víc než v období předchozím. "S rostoucím počtem horkých dní roste i potřeba dostatečné hydratace a mineralizace lidského organismu, jinak rychle dochází ke zdravotním komplikacím. I proto si zatím nedokážeme postoj vlády k DPH u neochucených vod vysvětit jinak než chybou, přehlédnutím. Vzpíráme se připustit, že by se vláda rozhodla takto podporovat státní rozpočet opravdu záměrně," uvádí ve svém stanovisku SMV.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down