Svaz: Obaly masných výrobků zdražily o sto procent, výrobci hledají úspory

Obaly masných výrobků za poslední rok zdražily zhruba o 100 procent a firmy musí hledat způsoby, jak ušetřit. Za plastové obaly, které se v potravinářství používají, ale podle odborníka zatím neexistuje adekvátní náhrada. V tiskové zprávě to uvedl Český svaz zpracovatelů masa. Výrazné zdražení obalů sleduje i Potravinářská komora ČR, která zaznamenala hlavně jejich nedostatek, uvedla její mluvčí Helena Kavanová.

Podle výkonného ředitele svazu Radka Slance výrobci masa museli upravit své obalové technologie již v roce 2019 kvůli nedostatku materiálů. Výrobci musí také uvažovat o změně přístupu k balení produktů i kvůli tomu, že obal tvoří důležitou část ceny výrobku.

V současnosti podle svazu existují pouze rámcová pravidla takzvané rozšířené odpovědnosti výrobců, která sledují celý životní cyklus výrobku včetně ekologické likvidace obalů. Například Francie nebo Nizozemsko chce tato pravidla od roku 2025 zanést i do zákona. Svaz také upozorňuje na to, že Evropská komise chystá jednotnou obalovou směrnici. "Tuzemští zpracovatelé masa se snaží odhadovat, jakou bude mít podobu. V tuto chvíli jsou odkázáni pouze na vlastní iniciativu a objem plastů potřebných k balení svých výrobků hodlají zredukovat," uvedl Slanec.

Na Vysoké škole chemicko-technologické vznikla na Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie studie zabývající se životním cyklem produktů, podle které plastové obaly při zhodnocení dopadů jejich výroby na životní prostředí vychází jako jeden z nejekologičtějších obalových materiálů.

Podle komory nedostatek obalů přišel se zvýšenou poptávkou po rozvážkových službách během epidemie koronaviru, na kterou výrobci nedokázali reagovat. Obaly také zdražují rostoucí ceny energií a surovin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down