Svaz obchodu vyzval Nekulu k omluvě kvůli vinění řetězců z růstu cen potravin

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) by se podle Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) měl omluvit za své výroky, v nichž z růstu cen potravin vinil hlavně obchodní řetězce. V tiskové zprávě to uvedl prezident svazu Tomáš Prouza. Nekula několikrát mluvil o tom, že obchodníci mohli zneužít svého postavení na trhu k nepřiměřenému zvyšování cen. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale po svém průzkumu na trhu s potravinami uvedl, že u pěti základních komodit nezjistil porušení hospodářské soutěže.

Ministr dříve kritizoval například růst cen cukru nebo vajec. Mluvil mimo jiné o tom, že ceny vpadají, jako by obchodníci sami museli nosnice přikrmovat na pultech obchodů. Sám se také kvůli cenám vajec nebo cukru obrátil na ÚOHS. Antimonopolní úřad zahájil prověřování cen základních potravin z vlastního rozhodnutí poté, co loni na podzim začaly rychle růst. Sledoval ceny mléka, másla, vajec, mouky a kuřecího masa. Oslovil více než 200 firem ze všech částí výrobního řetězce. Podle prezentovaných závěrů je u všech pěti komodit nejvyšší marže ve výrobně-obchodním řetězci na straně prvovýrobců. Rostoucí ceny vstupů, tedy například energií nebo dopravy, ale do vlastní marže promítly všechny části řetězce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down