26.06.2019 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svaz pivovarů je proti zavedení záloh na PET lahve

Svaz pivovarů a sladoven ČR se postavil proti zavedení zálohového systému na PET lahve, jak jej navrhly Karlovarské minerální vody (KMV). Pivovary, které se v květnu připojily k výzvě Zálohujme, jejímž cílem je zavedení systému, podle svazu převážně v PET lahvích nevyrábí, sdělili zástupci svazu, který je hlavní profesní organizací pivovarů.

Zavádění záloh by podle svazu bylo ekonomicky nevýhodné a narušilo současný recyklační systém. Pokud by se totiž plasty zálohovaly, sloužily by jako materiál pro nové lahve, neplnily by se znovu. Zástupci iniciativy Zálohujme sdělili, že jiné státy, které zálohový systém zavedly, hodnotí výsledky pozitivně.
"Pivní produkce se ze 77 procent dostává ke spotřebiteli v opakovaně použitelných obalech, to znamená v sudech a tancích nebo ve skleněných lahvích, které jsou z absolutní většiny zálohované. Češi navíc dlouhodobě patří k evropské špičce v třídění komunálního odpadu a velice dobře u nás funguje stávající systém sběru a recyklace plastů organizovaný společností Eko-kom," řekla výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová. Dodala, že podle dostupných informací se v současnosti vytřídí 82 procent vyprodukovaných nápojových PET lahví a z nich je 87 procent recyklováno.
"Argumentace Svazu pivovarů a sladoven vychází ze sporných čísel o třídění a recyklaci. Tato data bohužel nejsou veřejně dostupná či ověřitelná. Analýza materiálových toků od Institutu Cirkulární Ekonomiky, ale ukázala, že v ČR se vysbírá jen 69 procent PET lahví uvedených na trh a zrecykluje 57 procent. Ve světle toho má ČR opravdu co dohánět, přičemž podle nás jí v tom může pomoci právě zálohový systém," řekli  zastánci systému. Podle nich je naopak škoda, že se svaz nezabývá recyklací plechu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down