Svaz: Větší podpora malých farmářů se negativně dotkne 3500 podniků

Větší podpora malých farmářů, na které se minulý týden shodli předsedové vládních stran, se podle Zemědělského svazu ČR negativně dotkne zhruba 3500 podniků. Podle svazu nové nastavení plateb povede k tomu, že například firma hospodařící na 1500 hektarech půdy dostane na jeden hektar o 3700 Kč méně než firma obdělávající 150 hektarů půdy. Uvedl to mluvčí svazu Vladimír Pícha.

Vládní koalice se shodla na tom, že výše platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, bude činit 23 procent z celkové částky na přímé platby. Předchozí vláda plánovala platbu nastavit na deset procent. Podle Píchy se změna nastavení dotací dotkne firem hospodařících zhruba na 2,9 milionu hektarů půdy, naopak zvýšenou podporu získají zemědělci hospodařící na asi 1,2 milionu hektarů.

Ministerstvo zemědělství o shodě na podobě Strategického plánu zemědělské politiky informovalo ve středu. Návrh vláda Evropské komisi odeslala již v lednu, koncem dubna pak dostala odpověď. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz od počátku roku vyšší podporu pro malé zemědělce kritizují, rozhodnutí vlády již také vyvolalo protesty.

Svazy vládě doručily minulý týden petici, která požadovala snížení výše tzv. redistributivní platby na první hektary půdy. Nastavení dotací podle nich povede k útlumu pěstování některých náročných komodit, jako jsou brambory nebo ovoce, kterými se zabývají hlavně střední a větší podniky. Varují také před útlumem živočišné výroby a snížením potravinové soběstačnosti Česka. Petici podepsalo téměř 19 tisíc lidí. Koalice se však poté přesto shodla na tom, že nastavení dotací oproti původnímu lednovému návrhu měnit nebude.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down