Svět se nachází na křižovatce v boji se suchem, tvrdí orgán OSN

Svět se nachází na křižovatce v boji se suchem. Podle odhadu Konvence OSN pro boj proti šíření světových pouští (UNCCD) hrozí, že až tři čtvrtiny světové populace budou v příštích desetiletích žít v oblastech, které budou mít problémy se zásobováním vody. Hlavní řešení konvence vidí v obnově a zvýšení kvality krajiny, uvedla agentura EFE.

Podle zprávy UNCCD se počet a délka suchých období od roku 2000 zvýšila o bezmála 30 procent. V letošním roce zhruba 2,3 miliardy lidí čelí obavám z toho, jak si zajistit zdroje vody, a 160 milionů dětí čelí vážnému a dlouhodobému suchu. V letech 2000 až 2019 zažilo sucho na 1,4 miliardy lidí. Kvůli tomu bylo sucho po povodních druhou nejčastější přírodní katastrofou.
"Jsme na křižovatce. Potřebujeme se obrátit k řešením spíše než pokračovat s ničivými činy v domnění, že okrajové změny mohou zastavit systémový propad," uvedl generální tajemník konvence Ibrahim Thiaw, podle kterého sucho patří k největším hrozbám pro udržitelný rozvoj.
Podle odhadů UNCCD se situace v příštích desetiletích výrazně zhorší. Bez účinných řešení hrozí, že do roku 2030 až 700 milionů lidí bude muset kvůli suchu opustit své domovy. Do roku 2050 hrozí, že přes tři čtvrtiny světové populace budou žít v oblastech se závažnými problémy se zásobováním vody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down