Světová produkce vína klesne letos o pět procent, výroba se sníží i v ČR

Světová produkce vína letos klesne o pět procent na 259 milionů hektolitrů, a loňský rok tak bude jedním ze tří nejslabších za poslední dvě desetiletí. Odhadla to dnes Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno při evropském sdružení zemědělských organizací COPA/COGECA. Sklizeň hroznů poškodily záplavy, sucha, mrazy a krupobití v Evropě a Jižní Americe, kvalita vína by však podle organizace utrpět neměla.

Největším producentem na světě zůstala Itálie se 48,8 milionu hektolitrů vína. Následují další velké evropské vinařské země Francie (41,9 milionu hl) a Španělsko (37,8 milionu hl). Podle organizace je kvalita letošní evropské sklizně „celkově dobrá“.

Ve Spojených státech má produkce vína stoupnout o dvě procenta na 22,5 milionu hektolitrů. Výrazný pokles zaznamenaly Argentina, Chile a Jihoafrická republika, produkce se naproti tomu zvýšila v Austrálií a na Novém Zélandě.

Podle zářijového odhadu Svazu vinařů letošní česká výroba vína kvůli jarním mrazům klesne oproti desetiletému průměru o deset procent. Ve srovnání s nadprůměrným rokem 2015 to znamená pokles asi o 200 000 hektolitrů na zhruba půl milionu hektarů. Podle Svazu vinařů by však kvalita vína měla být nadprůměrná.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *