SVS: Opatření k africkému moru prasat v Libereckém kraji budou dlouhodobá

Preventivní opatření v Libereckém kraji, která mají zabránit šíření nebezpečného afrického moru prasat u divočáků, budou mít dlouhodobý charakter. Od poslední potvrzené nákazy musí platit nejméně rok. "Situace tam není pro nikoho jednoduchá," řekl na cvičení veterinárního dozoru Nákaza 2023 v Heroltovicích na Olomoucku ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Podle něj nákaza způsobuje velké komplikace především myslivcům. V Česku jsou zavlečením afrického moru prasat hlavně ze sousedního Polska ohroženy i další příhraniční oblasti.

Uhynulých divočáků nakažených africkým morem prasat na Frýdlantsku na jaře přibylo. Laboratoř v květnu potvrdila nákazu u dalších dvou zvířat. Od začátku loňského prosince byla nákaza potvrzena u 21 uhynulých či ulovených divočáků na Frýdlantsku. Jeden případ moru potvrdila laboratoř počátkem května také u divočáka uloveného v 50 kilometrů vzdáleném Ralsku na Českolipsku.
V Libereckém kraji byla zavedena dvě vymezená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat - jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku. Dohromady mají 430 kilometrů čtverečních. Nárazníkové pásmo – takzvané uzavřené pásmo I, které je obklopuje, zahrnuje 168 katastrálních území o rozloze přes 1200 kilometrů čtverečních a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou. Pro lov divokých prasat tam platí přísná pravidla. Lovit divočáky mohou jen předem proškolení lovci a každý ulovený kus musí být vyšetřen na africký mor.
"Na Frýdlantsku populace divokých prasat není velká, ale přesto se tam nachází uhynulá prasata. Bohužel, když nákaza prasata postihne, tak většina z nich uhyne. Takže vývoj bude určitě dlouhodobý a ta opatření také. Situaci vyhodnocujeme a informujeme myslivce, jak se mají chovat při jakémkoliv nálezu nebo lovu tak, aby nedocházelo k dalšímu šíření nákazy," uvedl Semerád.
Podle Semeráda v sousedním Polsku nákaza postupuje z východní části země na západ. "Nepodařilo se tam zastavit šíření afrického moru prasat" upozornil Semerád, podle kterého v Polsku už neexistuje žádná přirozená bariéra, která by bránila šíření infekce dál na jih. Nebezpečí zavlečení nákazy do Česka tak hrozí po celé hranici s Polskem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down