SZPI: Čtvrtina kontrolovaných potravin ze zemí mimo EU obsahovala pesticidy

Zbytky pesticidů našli loni odborníci v akreditované laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve 25,8 procenta kontrolovaných vzorků dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. U potravin z Česka a zemí EU to bylo pouze v 1,5 procenta potravin. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

V roce 2022 inspektoři odebrali 834 vzorků potravin, z toho 126 původem z ČR, 398 z EU a 260 z takzvaných třetích zemí, tedy zemí mimo EU. U 72 vzorků nebyla země původu uvedena. Nejvyšší podíl nevyhovujících vzorků rozbory potvrdily u potravin ze třetích zemí, a to u 25,8 procenta z hodnocených vzorků.
"Výsledek potvrzuje dlouhodobá zjištění SZPI, kdy zejména u potravin původem z jihovýchodní Asie je zjišťován vysoký podíl potravin s přítomností pesticidů několikanásobně překračujících povolený limit, potraviny s nepovolenými pesticidy nebo s koktejlem až osmi pesticidních látek. Údaje ukazují na systémový problém kontroly v těchto zemích. Potraviny dovážené do EU ze třetích zemí musí splňovat požadavky platné v EU," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 16MB (3.2% of 500MB)