SZPI objevila cukrovinky s vyšším obsahem arašídů, než uváděl obal

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila ve dvou šaržích cukrovinek vyšší obsah arašídů, než uváděl obal. Týkalo se to čokoládových bonbonů Magnat a hořké čokolády Millenium Dark Praline. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspekce podle něj doporučuje lidem s alergií nebo intolerancí na arašídy, aby uvedené výrobky nejedli.

U bonbonů Magnat Chocolate Joy polského výrobce FPH Magnat rozbory potvrdily přítomnost arašídů v množství 8323 miligramů na kilogram. "Výrobce na obalu uvedl 'Může obsahovat arašídy', uvedené množství ale o několik řádů překračuje množství uznatelné jako nezáměrnou křížovou kontaminaci, tedy stopy arašídů," uvedl Kopřiva.
Také na obalu čokolády Millenium Dark Praline ukrajinského výrobce Malbi Foods bylo napsáno, že výrobek může obsahovat arašídy. Laboratorní rozbor ale zjistil obsah arašídů v množství 565 miligramů na kilogram, což několikanásobně překračuje takzvané stopové množství.
Obě cukrovinky inspektoři našli v prodejně COOP ve Velkém Meziříčí. "Uvedené potraviny mohou představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy a inspekce proto kontrolované osobě nařídila neprodleně stáhnout předmětné šarže z trhu," dodal Kopřiva.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down