28.06.2019 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplejší počasí urychlí sklizeň hroznů

Díky současným nadprůměrným teplotám by měli moravští vinaři sklízet první hrozny už za 60 dnů. Počasí si zatím pochvalují a letošní úrodu by neměly ohrozit ani trvající horka, řekl Josef Svoboda, vinohradnický manažer Bohemia Sektu, největší vinařské a vinohradnické skupiny v České republice. Zatím to vypadá, že by mohla být úroda z hlediska množství povedená, dodal Svoboda. Je ale nutné, aby se vinohradům vyhnuly přívalové deště a kroupy.

Současné tropické počasí vinaře na rozdíl od většiny pěstitelů netrápí. Hluboké kořeny révy vinné si potřebnou vláhu opatří. Zimní a jarní mrazíky přečkala zřejmě bez škod. "Poslední keře odkvetly ve Velkých Bílovicích 19. června. Ve srovnání s loňskem, kdy nás odkvět zaskočil už v prvním červnovém týdnu, je letošní termín takový, jaký by měl být," řekl Svoboda. První ranější odrůdy, jako je Müller Thurgau, by se měly začít sbírat první zářijový týden. "Na rostlinách je dostatečný počet hroznů, prozatím to vypadá, že by mohla být letošní úroda z hlediska množství povedená. O kvalitě a hmotnosti hroznů ale rozhodnou až další měsíce," uvedl Svoboda. Právě teď začalo období nejintenzivnější práce ve vinohradu, kterou nemohou ve většině případů zastat stroje. Jde o takzvané "zelené práce", mezi něž patří vylamování letorostů, zastrkování révy do drátků a další činnosti, které vyžadují velký podíl lidské práce, a tedy i maximální počet pracovníků. "Například od nás z Habánských sklepů proto nyní denně vyrazí na vinici víc než sto pracovníků. Potřebovali bychom jich ale samozřejmě více," dodal Svoboda. Vinařům na jihu Moravy pomáhají překlenout potíže s nedostatkem zkušených zaměstnanců stále kvalitnější stroje. Podle loňského propočtu Svazu vinařů ve vinařstvích v ČR chybí až 2500 stálých zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down