Testy potvrdily u uhynulých labutí na Záhlinických rybnících ptačí chřipku

Testy potvrdily u několika labutí uhynulých v minulém týdnu na Záhlinických rybnících poblíž Hulína na Kroměřížsku ptačí chřipku typu H5N1. Jde o vysoce patogenní typ přenosný na člověka. Nákaza se potvrdila u volně žijícího ptactva, chovy drůbeže v okolí nezasáhla, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Informaci o pěti uhynulých labutích přijali veterináři podle Mahdalíka ve čtvrtek 11. listopadu. Následné rozbory odebraných vzorků na pracovištích Státního veterinárního ústavu potvrdily, že jde o ptačí chřipku typu H5N1. "Je tam předpoklad, že to je možné přenést na člověka," uvedl Mahdalík.
Veterináři o nákaze informovali obce, krajský úřad a další orgány. Jelikož se nákaza nerozšířila do chovů, žádná mimořádná opatření nepřijali. Chovatele drůbeže přesto vyzývají k maximální opatrnosti a dodržování podmínek biologické bezpečnosti. "Drůbež by neměla být v kontaktu s volně žijícím ptactvem," řekl Mahdalík. Veterináři dále apelovali na chovatele, aby je v případě jakýchkoliv podezřelých úhynů ptactva kontaktovali.
Další uhynulé vodní ptactvo se na Záhlinických rybnících objevilo ve čtvrtek 18. listopadu a také dnes. Sbírají je hasiči vybavení ochrannými prostředky. "Zároveň probíhá ve spolupráci s orgány veterinární správy systematický průzkum terénu, aby byl zjištěn rozsah výskytu a mohla být řešena eliminace dalšího šíření nákazy. V dané oblasti je nasazeno několik kusů techniky, čluny a v rámci mezikrajské pomoci také dron Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje," uvedl na facebooku krajských hasičů jejich mluvčí Pavel Řezníček.
Hasiči vyzvali veřejnost, aby omezila pohyb v okolí rybníků. Lidé by se podle nich v žádném případě neměli dotýkat uhynulého nebo umírajícího ptactva. Nákaza podle Mahdalíka souvisí s tahem volně žijícího ptactva. "U volně žijících ptáků se nyní virus rozšířil dost razantně," řekl Mahdalík. Uhynulí ptáci podle něj skončí v kafilerii.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down