Testy potvrdily virus ptačí chřipky u labutě na Uherskohradišťsku

Testy potvrdily virus ptačí chřipky u uhynulé labutě na Uherskohradišťsku. Našla se minulý týden u Novoveských štěrkových jezer v katastru Ostrožské Nové Vsi. Odborníci u labutě zjistili nákazu subtypem H5N8, který není patogenní pro člověka, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

"Žádná opatření se v tomto případě nevyhlašují. Důležité je, že nákazu nemáme nikde v chovu. Tam je to pak složitější, zvířata se musejí utratit," uvedl Mahdalík. Už minulý týden potvrdily testy výskyt subtypu ptačí chřipky H5N8 ve Zlínském kraji u uhynulých kachen divokých na Paseckém potoce ve Zlíně, v případě uhynulé labutě v Kvasicích na Kroměřížsku pak subtyp H5N5.
V České republice je v současnosti deset ohnisek choroby v chovech. Poslední veterináři o víkendu potvrdili v chovech drůbeže ve Velkých Hošticích na Opavsku a v Březnu na Mladoboleslavsku. Ohniska v chovech byla zatím zjištěna v Jihočeském, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina. U volně žijících ptáků se choroba kromě Zlínského kraje potvrdila také v Libereckém, Olomouckém a Ústeckém kraji a v Praze.
V tuzemsku se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V České republice se muselo tehdy utratit 98 000 ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down