Těžba dřeva na Vysočině loni klesla o 28 procent, přesto byla zase nejvyšší v ČR

Těžba dřeva v lesích Vysočiny se loni v meziročním porovnání snížila o 28 procent na 5,3 milionu metrů krychlových. Přesto byla opět nejvyšší mezi kraji v Česku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Lesníci na Vysočině těžili nejvíc dřeva pátým rokem v řadě, hlavně kvůli kůrovcové kalamitě ve smrkových lesích a škodám způsobeným počasím. Znovu minulý rok zalesnili 9153 hektarů holin, i to byla největší rozloha obnovených lesů v zemi.

Stromů poškozených hmyzem bylo loni na Vysočině pokáceno 3,8 milionu metrů krychlových, v roce 2021 to bylo téměř šest milionů metrů krychlových. Také vloni se na roční těžbě podílely téměř jen jehličnaté stromy, z 91 procent to byl smrk. Listnaté dřeviny se na celkovém objemu dřeva vytěženého v minulém roce podílely jen 1,4 procenta, převažovalo bukové dřevo.
Loňská rozloha obnovených lesů na Vysočině byla skoro stejná jako v roce 2021, kdy začal růst nový les na 9310 hektarech. Na loňské výsadbě se téměř polovinou podílely listnaté dřeviny. Sazenice jehličnatých stromů pracovníci vysázeli celkem na 4900 hektarů pozemků. Přirozeně se les na Vysočině loni obnovil na 1190 hektarech lesních pozemků.
V České republice bylo za minulý rok podle ČSÚ vytěženo 25,1 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, o 5,2 milionu metrů krychlových méně než v roce 2021. Druhý nejvyšší objem dřeva po Vysočině byl z Jihočeského kraje, kde byly vytěžené tři miliony metrů krychlových. Třetí nejvyšší těžbu měl Středočeský kraj s 2,9 milionu metrů krychlových.
Na Vysočině je podle ČSÚ lesních pozemků 207 800 hektarů, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. Víc lesů je v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. V ČR zabírají lesní pozemky 2,68 milionu hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down