Těžba dřeva v lesích Jihlavy byla v prvním pololetí znovu rekordní

V lesích města Jihlavy vytěžili dělníci v letošním prvním pololetí kvůli kůrovci 123 000 metrů krychlových dřeva, zhruba trojnásobek dřívější běžné roční těžby podniku. Přes přechodné potíže způsobené koronavirem se dříví daří prodávat, ale ceny jsou nízké, řekl jednatel Správy městských lesů Jihlavy Václav Kodet. Mimořádně vysokou těžbu mají kvůli kůrovci pořád i lesníci jinde v kraji.

Jihlavský lesní podnik spravuje 3800 hektarů lesa. Opatření proti koronaviru komplikovala odbyt kulatiny v dubnu, když pozastavila výrobu pila v rakouském Retzu. V konečném součtu ale podnik nakonec prodal víc dřeva, než vytěžil. "Takže jsme snížili zásoby z předchozího roku," řekl Kodet. Další odbytiště podnik našel na německých pilách, pokračovaly i dodávky dřeva do Číny. Ceny dřeva jsou podle jednatele ale pořád nízké, platby za vlákninu nepokrývají ani výrobní náklady.
Kůrovcová kalamita decimuje lesy na Vysočině několik let. Těžba dřeva byla v kraji poslední dva roky nejvyšší v Česku. Zatímco v letech 2006 až 2016 se na Vysočině podle statistik běžně těžilo ročně mezi 1,3 až 1,6 milionem metrů krychlových dřeva, v roce 2018 to bylo 3,74 milionu metrů krychlových a loni 7,76 milionu metrů krychlových.
Letošní deštivé počasí množení kůrovce zpomalilo. "Ale v tom množství, v jakém dneska na Vysočině je, se to zastavit jenom deštivým počasím za jeden rok nedá," uvedl Kodet. Vláha podle něj pomáhá hlavně mladším porostům a čerstvě zalesněným plochám. "Alespoň tohle nás naplňuje optimismem," řekl.*
Státní podnik Lesy ČR spravující třetinu lesů v kraji vytěžil na Vysočině v prvním letošním pololetí 1,12 milionu metrů krychlových dřeva.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down