02.06.2014 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Těžba dřeva vzrostla

V České republice se loni vytěžilo 15,3 milionu metrů krychlových dřeva, což bylo meziročně o téměř dvě procenta více. Těžba se tím vrátila na úroveň roku 2011. Stoupla především nahodilá těžba, která zahrnuje odstraňování polomů či likvidaci stromů napadených škůdci. Tato těžba vzrostla o třetinu na 4,25 milionu metrů krychlových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Zatímco předloni podíl nahodilé těžby na celkové těžbě představoval pětinu (21 procent), loni vyskočil na 28 procent. Lesníci se museli vypořádat zejména s polomy způsobenými při červnových povodních, letních bouřích a zimním orkánu Xaver. Z loňských kalamit jim na začátku letošního roku zbývalo zpracovat 224 408 metrů krychlových dřeva. Situaci jim usnadnila nebývale mírná zima, díky které se v lesích těžilo více než obvykle. Většina (86 procent) vytěženého dřeva pocházela z jehličnatých stromů. Mezi nimi převažoval smrk, jehož těžba překročila 10,6 milionu metrů krychlových. Z listnatých stromů se loni nejvíce kácel buk (949 101 m3). Nejvíce dřeva se loni vytěžilo opět v Jihočeském kraji, a to přes dva miliony m3. Za jihem Čech následovaly kraje Plzeňský a Vysočina s těžbou překračující 1,6 milionu metrů krychlových. 
Zalesněno bylo loni 26 tisíc hektarů lesů, zhruba o dvě procenta meziročně více. Lesníci vysadili 117,5 milionu stromků, mezi nimiž mírně převažovaly jehličnany. Nejvíce se loni vysadilo smrků (37 milionů kusů) a buků (32,7 milionu). 
V lesnictví loni pracovalo přes 13 000 lidí, z toho manuálně zhruba sedm tisíc. Jejich počet se tak proti roku 2012 snížil o tři procenta. Mzdy v lesnictví vzrostly téměř o tři procenta na      23 628 korun měsíčně, což je pod celorepublikovým průměrem. Ten loni představoval 25 128 korun. 
Polovinu rozlohy českých lesů spravují státní Lesy České republiky. Dalších zhruba 15 procent obhospodařuje 600 členů ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL).*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down