12.11.2018 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tisíce lidí přihlížely otevření první lahve svatomartinského vína

Tisíce lidí na zaplněném náměstí Svobody včera v 11:00 přihlížely slavnostnímu otevření první letošní lahve vína opatřené známkou Svatomartinské. Tradiční košt pořádaný vinařskými organizacemi začal ale ještě o půl hodiny dříve žehnáním vína na brněnském Petrově. Průvod vedený hercem Martinem Slámou v roli svatého Martina na příslovečném bílém koni se pak vydal na náměstí Svobody, kde se košt až do večera odehrával.

Scénář svatomartinského koštu, který každoročně pořádá Vinařský fond, je v posledních letech neměnný. "Zkoušeli jsme udělat i variaci, kdy se víno žehnalo přímo na náměstí na pódiu, ale lidé nám pak psali, že čekali na Petrově a byli zklamaní. Řada lidí ocení, když je průběh tradiční a když vědí předem, co se stane," konstatoval ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Poprvé Vinařský fond svatomartinský košt uspořádal v roce 2005, kdy se o známku Svatomartinské přihlásilo jen několik desítek vinařstí a prodaly se stovky lahví tohoto vína. V posledních čtyřech letech se počet lahví Svatomartinského drží okolo 2,2 až 2,3 milionu lahví.

"Myslím, že to zdaleka není maximum, kterého lze dosáhnout. Prodejnost mladých vín je totiž mnohem vyšší, každý rok jdou na trh nejspíš tisíce lahví, které sice nemají naši značku, ale využívají vlny zájmu o mladá vína, kterou Svatomartinské vyvolalo," dodal Machovec.

Na trhu je letos podle údajů Vinařského fondu 2,2 milionu lahví od 110 vinařských firem se známkou Svatomartinské. Letošní mladá vína jsou zralejší než ta v předchozích letech. Přispělo k tomu počasí, díky němuž začalo vinobraní mnohde až o měsíc dřív. Vína tak mohla delší dobu zrát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down