23.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třeboňským rybářům chybí kvůli suchu v rybnících třetina vody

Třeboňským rybářům chybí kvůli suchu v rybnících zhruba třetina vody. Když se situace nezlepší, ovlivní to množství rybí násady i produkci. Rybáři teď končí s jarními výlovy, z nichž čekají 200 tun tržních ryb. Na Velikonoce budou na třeboňských sádkách prodávat kilogram kapra za 98 korun, stejně jako o Vánocích. Uvedl to předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

"Je strašné sucho. Řekl bych, že je to jedno z nekritičtějších jar za velmi dlouho. V rybnících nám chybí zhruba jedna třetina z běžně zadržovaného objemu vody. Jestli se tento stav významně nezlepší, tak budeme zažívat jedno z nejsušších jarních období," řekl Malecha.
Rybářství Třeboň má proti jiným výhodu, protože využívá Zlatou stoku, umělý vodní kanál napájející rybniční soustavu. Potřebuje, aby bylo dost vody v řece Lužnice a na jezu Pilař. Právě i tam je teď ale vody proti jiným rokům méně. "Pro nás je teď Zlatá stoka největší výhodou. V nížinách chyběl sníh. Jediný, který krajinu zásoboval vodou, byl v Novohradských horách, v našem případě přes Lužnici a Zlatou stoku," řekl Malecha.
Bude-li sucho pokračovat, budou muset rybáři přizpůsobit množství rybí násady v rybnících. Obsádku do nich dávají postupně. "Ještě máme prostor se rozhodnout, že někde ubereme, jinde přidáme. Ale když není voda, má to vždy zásadní vliv na produkci," doplnil Malecha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down