U nové výsadby vína letos zůstalo nevyužitých 40 hektarů

O novou výsadbu vinic na ploše zhruba 140 hektarů letos do konce února požádalo 153 zájemců. Nevyužitých, kvótami povolených, tak zůstalo 41 hektarů. Uvedla to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Loni pěstitelé celou kvótu prakticky vyčerpali, když si zažádali o 181,2 hektaru nových vinic, přičemž kvóta pro loňský rok byla 181,4 hektaru.

Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento, což se od té doby každoročně opakuje. O novou plochu na celý rok se žadatelé hlásí vždy do konce února.
"Požádali jsme o prodloužení lhůty, tak snad si o to řekne ještě více pěstitelů. Jinak je to odraz současné nejisté situace, ale i tak považujeme za skvělé, že tolik hektarů bylo vyžádáno," řekl v reakci prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. Podle něj by mohl být letos i dostatek pracovníků na vinicích. "Vzhledem k nárůstu počtu nezaměstnaných očekávám, že pokud je někdo bez práce, tak rád přijme práci na čistém vzduchu a v dobrém životním prostředí," dodal. Zároveň ale doufá, že se umožní i příjezd zkušených zahraničních pracovníků například ze Slovenska.
Nejvíce žadatelů o novou výsadbu, 87 procent, bylo podle Krškové z vinařské oblasti Morava, zbytek pak z Čech. Více než třetina žadatelů byla ze slovácké, 29 procent z velkopavlovické, 13 procent z mikulovské a sedm procent ze znojemské podoblasti, tři procenta byla z litoměřické a dvě procenta z mělnické podoblasti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down