U Štěpánova, kde byla ptačí chřipka, je 185 malých chovů drůbeže

V tříkilometrovém ochranném pásmu Štěpánova nad Svratkou, kde se koncem minulého týdne potvrdila ptačí chřipka, má drůbež 185 malých chovatelů. Starají se o 2671 kusů. Vyplývá to ze soupisů, které starostové předali Krajské veterinární správě na Vysočině. Žádné další úhyny ptáků nebo jejich onemocnění se v této lokalitě od zjištění nákazy se doposud nevyskytly, řekl ředitel krajské správy Božek Vejmelka.

Soupisy drůbeže měly včetně Štěpánova zajistit úřady čtyř obcí v ochranném pásmu. Nařízení veterinární správy podle Vejmelky všichni splnili. Komerční chovy drůbeže podle něj nejsou ani v širším pásmu dozoru kolem Štěpánova. Mimořádná veterinární nařízení v tomto území dál platí. "Neustále sledujeme zdravotní situaci, jaká tam je," řekl Vejmelka.
Podle nařízení veterinární správy měly soupisy doma chované drůbeže, holubů a okrasných ptáků dodat za své obce nebo jejich místní části Štěpánov nad Svratkou, Ujčov, Koroužné a Bystřice nad Pernštejnem. V ochranném pásmu mají mít chovatelé drůbež zavřenou v místech, kam se k ní nedostanou volně žijící ptáci.
O potvrzení nákazy vysoce patogenního subtypu H5N8, který je pro ptáky smrtelný, v malochovu ve Štěpánově informovala Státní veterinární správa v sobotu. Šlo o chov s 12 slepicemi a třemi kachnami. Zvířata, která neuhynula, utratili veterináři, stejně jako 12 slepic u dvou sousedů. U těchto dvou chovů se ptačí chřipka nepotvrdila, díky tomu se Štěpánovu vyhnulo plošné vybíjení drůbeže. Jak uvedl úřad městyse, podle soupisu tam 107 chovatelů má 1370 kusů drůbeže, holubů nebo okrasného ptactva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down