U uhynulých labutí se potvrdila ptačí chřipka

U Svárovského rybníka v Záhlinicích, místní části Hulína na Kroměřížsku, uhynulo v uplynulých dnech 15 labutí. Státní veterinární ústav vyšetřil pět z nich a zjistil, že příčinou úmrtí labutí byla ptačí chřipka. Uved to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V souvislosti s výskytem nákazy nepřijali veterináři žádná opatření, chovatele drůbeže v okolí však nabádají k obezřetnosti.

Testy u labutí potvrdily ptačí chřipku subtypu H5N1, který je vysoce patogenní a existuje u něj riziko přenosu na člověka. "V tuto chvíli nejsou přijímána žádná opatření, není vyhlašováno ohnisko a ani nejsou pro území Zlínského kraje vyhlášena žádná mimořádná veterinární opatření. Ohnisko a mimořádná veterinární opatření se vyhlašují v případě potvrzení ptačí chřipky v chovu," uvedl Vorlíček.

Varování chovatelů

Obce a chovatelé v oblasti jsou podle něj o výskytu ptačí chřipky informováni. "Rovněž se chovatelům doporučuje, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti v chovech, zejména aby bránili kontaktu, to se týká především malochovů, drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou rezervoárem této nákazy," řekl Vorlíček.

Výskyt nemoci ve Zlínském kraji

Letos v lednu potvrdili veterináři ve Zlínském kraji ptačí chřipku ve dvou malochovech v Kelči na Vsetínsku a v malochovu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Loni v lednu se vyskytla v malochovu v Újezdci, místní části Uherského Brodu na Uherskohradišťsku. Ptačí chřipku zaznamenali veterináři v regionu také loni v dubnu při hromadném úhynu stovek racků na rybnících v Chropyni na Kroměřížsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down