Uhynulých divočáků nakažených africkým morem na Frýdlantsku dál přibývá

Uhynulých divočáků nakažených africkým morem prasat na Frýdlantsku dál přibývá. Laboratoř potvrdila nákazu u dalších dvou zvířat, která našli v minulých dnech v katastru Horních a Dolních Pertoltic na Liberecku. Od začátku loňského prosince byla nákaza potvrzena u 21 uhynulých či ulovených divočáků na Frýdlantsku, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jeden případ moru potvrdila laboratoř počátkem května také u divočáka uloveného v 50 kilometrů vzdáleném Ralsku na Českolipsku.

"Nové nálezy nemají žádný vliv na platnost již dříve vydaných mimořádných veterinární opatření na Frýdlantsku," doplnil Vorlíček. V Libereckém kraji jsou v souvislosti s africkým morem, dvě vymezená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat - jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku a dohromady mají zhruba 430 kilometrů čtverečních. Nárazníkové pásmo - takzvané uzavřené pásmo I, které je obklopuje, zahrnuje 168 katastrálních území o rozloze přes 1200 kilometrů čtverečních a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou.

Veterinární správa minulý čtvrtek zmírnila opatření, která platí v oblasti Ralska, v oblasti je znovu možné lovit a také turisté se už nemusí striktně držet vyznačených cest. "Pokud se však jedná o lov divokých prasat, platí pro něj poměrně přísná pravidla. Lovit divočáky mohou jen předem proškolení lovci. Každý ulovený kus musí být povinně vyšetřen na africký mor a musí být bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření," doplnil mluvčí SVS.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down