Ukrajina je připravena zaplatit za evropskou svobodu ztrátou volného obchodu s Ruskem

Ukrajina si je vědoma, jaké škody pro ni bude znamenat tento týden oznámené ruské rozhodnutí pozastavit od ledna dohodu o vzájemném volném obchodu. V Bruselu to prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko s tím, že země je připravena tuto cenu zaplatit za jejich svobodu a evropskou volbu".

Porošenko v Bruselu jedná s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou unijních summitů Donaldem Tuskem den před prosincovou schůzkou šéfů států a vlád evropské osmadvacítky. Tusk před setkáním zdůraznil, že od ledna vstoupí po ročním odkladu v platnost dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.

Právě kvůli tomu dnes ruský prezident Vladimir Putin oznámil rozhodnutí pozastavit preferenční dohodu, kterou má s Kyjevem Ruská federace. Podle Porošenka jen krátce před tím také ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil embargo na dovoz ukrajinských potravin.

Moskva tvrdí, že obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou by mohla vést k zaplavení ruského trhu evropským zbožím, pokud by Rusko nepřijalo žádná ochranná opatření.

O věci na technické či politické úrovni v končícím roce všechny tři strany jednaly více než dvacetkrát, připomněl dnes novinářům Juncker. Poslední možností je podle něj technická schůzka plánovaná na 21. prosince. Dohoda vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku a nemůže být změněna přímo ani nepřímo, zdůraznil šéf komise. Hrozby či odvetná opatření podle něj neodpovídají duchu dosud vedených jednání.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *