ÚKZÚZ: Loňské kontroly 1857 krmiv neodhalily žádné nebezpečné látky

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) loni zkontroloval 1857 krmiv a laboratorně otestoval 1066 výrobků. Zaměřil se zejména na suroviny z Ukrajiny a testoval hlavně zbytky pesticidů, obsah mykotoxinů a těžkých kovů. Kontroly neodhalily žádné nadlimitní kontaminace. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.

Inspektoři ústavu loni provedli 1857 kontrol krmiv, z toho 512 na farmách zemědělské prvovýroby, 387 u registrovaných výrobců krmných směsí, 261 u schválených výrobců krmných směsí, 220 u výrobců krmných surovin a 196 u dodavatelů obchodujících s krmivy.
"V kontrolovaných provozech inspektoři řešili celkem 16 závažných případů porušení platné legislativy a dalších 16 drobných závad, které odpovědné osoby napravily ihned na místě. V roce 2022 byly za porušení zákona o krmivech uděleny pokuty ve výši 338 000 korun," uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková.
Žádné ze zjištěných pochybení se ale netýkalo obsahu nebezpečných látek v krmivech. Firmy nejčastěji nedodržely obsah doplňkových látek, které krmivo podle složení mělo obsahovat.
"Od poloviny dubna letošního roku ÚKZÚZ zacílil kontroly na aktuální dovoz krmných surovin původem z Ukrajiny. V rámci této mimořádné akce bylo prozatím provedeno 25 kontrol a odebráno 15 vzorků . Vzorky jsou analyzovány v Národní referenční laboratoři ÚKZÚZ na obsah reziduí pesticidů, obsah mykotoxinů a těžkých kovů. Rovněž je u vzorků hodnocena botanická čistota a další senzorické parametry. U žádného z analyzovaných vzorků nebyly dosud zjištěny nevyhovující bezpečnostní ani jakostní ukazatele," doplnila Kršková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down