ÚOHS bude kontrolovat zákon o tržní síle namátkově i na základě podnětů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude dodržování zákona o významné tržní síle kontrolovat stejně jako doposud, tedy na základě podnětů z trhu i namátkově. Na dotaz to uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Zákon nastavuje nová pravidla pro vztahy mezi dodavateli a odběrateli zemědělských a potravinářských produktů. Od ledna se týká výrazně většího množství firem než dříve.

Podle analýzy společnosti CRIF to bude 2200 firem, vláda loni mluvila o zhruba 800. ÚOHS podle Švandy v odhadech pro vládu vycházel ze znalosti českého trhu.
Cílem přijetí zákona byla mimo jiné větší ochrana dodavatelů obchodních řetězců před nekalými praktikami. Pokutu může dostat například odběratel zboží, který bude po dodavateli potravin nebo zemědělských produktů požadovat peníze za reklamu, na které se předem nedohodli, nebo za zrušení objednávky produktů podléhajících rychlé zkáze v době kratší než 30 dnů přede dnem jejich dodání. Podle novely hrozí firmám pokuta deset milionů korun nebo až do výše deset procent čistého obratu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down